Локомотив (София) сложи край на серията от пет поредни победи на Левски в българския футболен шампионат, като спечели столичното дерби в квартал Надежда драматично с 3:2 в десетия кръг.

Историческото съперничество се игра за първи път на стадиона на "железничарите" от 2014 година, след като наскоро бе инсталирано ново осветление. Мачът предложи много емоции и хубава атмосфера, за която допринесоха феновете на двата отбора. "Черешката на тортата" бе гол в 90-ата минута на "синия" юноша Илия Димитров, който донесе първа победа за домакините срещу Левски от същата тази 2014-а.

Локото на два пъти повеждаше в резултата, а Левски успяваше да изравни, като двата тима си размениха по едно попадение в двете полувремена преди да се стигне до късния победен гол.

За "червено-черните" това бе четвърта победа в 10 мача и те се изкачиха до седмото място с 15 точки. Левски допусна второто си поражение и е шести със същия актив. Тимът допусна три гола, след като в предишните си пет мача бе запазвал мрежата си чиста. Станимир Стоилов даде почивка на основните си играчи в атака Уелтън и Роналдо, като те влязоха от пейката. Билал Бари и Жереми Петри пропуснаха двубоя заради контузии, а такава по време на срещата получи Сонко Сундберг.

Снимка: БТА

Първото полувреме бе изпълнено с интересни ситуации и показа значимостта на това дерби за двата клуба.

В осмата минута феновете на Локомотив имаха повод за радост, когато техните любимци откриха резултата. След центриране от корнер топката не бе изчистена добре и попадна на крака на капитана Красимир Милошев и той стреля точно с левия крак. В ситуация не се намеси добре вратаря на "сините" Пламен Андреев, който излезе да избива топката и остави вратата си празна.

Снимка: БТА

В 14-ата минута "железничарите" изпуснаха златен шанс да поведат с 2:0. Антонио Вутов проби през левия фланг и подаде на Димитър Митков, който стреля в Андреев, но истински добрата възможност се появи за добавка след това, но Адриан Краев се върна и изчисти в последния възможен момент.

Първият изгоден шанс за Левски дойде в ответната атака, когато Краев центрира и Илиян Стефанов стреля добре с глава, за да последва важно спасяване на Александър Любенов. След това имаше лоша новина за носителя на Купата на България, тъй като Сонко Сундберг се контузи и бе изнесен на носилка.

В 18-ата минута "сините" все пак стигнаха до изравняването. Случи се след перфектно изпълнение на Георги Миланов от пряк свободен удар и то от никак не малка дистанция. Халфът прати топката неспасяемо в лявата греда на Любенов преди тя да влети в мрежата.

Снимка: Bulphoto

Малко след гола Левски можеше да стигне и до пълен обрат. Ивелин Попов подаде на Патрик-Габриел Галчев и младият бранител отклони с глава като топката срещна гредата.

Най-изгодният шанс до края на полувремето бе за домакините, като в 35-ата минута Вутов стреля опасно и се получи рикошет в Келиан ван дер Каап, затруднил максимално Андреев.

Въпреки активното начало на Левски през втората част, в 52-ата минута "червено-черните" отново шокираха съперника. Милошев вкара втория си гол с много далечен удар след грешка на Краев. При удара се получи още един рикошет във Ван дер Каап.

В 72-ата минута резервата Уелтън прати топката във вратата на домакините, но бе в "дебела" засада и правилно попадението бе отменено.

Две минути по-късно обаче резултатът стана 2:2 след фантастично изпълнение на Габриел-Галчев, който прати топката с много сила във вратата на Любенов от далечна дистанция. За младока това бе първи гол в професионалния футбол.

В последната минута на редовното време юношата на Левски Илия Димитров прати в екстаз домакинските фенове след много добро нападение на Локо. Димо Бакалов изведе Ивайло Найденов и той подаде остро към Димитров, който вкара от границата на вратарското поле. Оказа се обаче, че преди началото на атаката Борислав Кацаров поема топката с ръка, но след разглеждане с ВАР Валентин Железов все пак остави попадението.