Рекордно кратката пауза свърши, а днес е време рекордно рано да открием новия сезон във футболната ни Първа лига. Изместеният за края на годината Мондиал и изискването на ФИФА всяка професионална лига да е в пауза по това време, е основната причина точно 39 дни след последния мач от миналия сезон, да станем свидетели и на първия двубой от новия.

На 28 май на тренировъчната база в Коматево пловдивският Ботев осигури мястото си в Европа с победа над Берое и така бе спусната завесата на миналия сезон. По ирония на съдбата, днес  в 18:30 часа отново на същото място, "канарчетата" ще открият новия с дочакалия своето голямо завръщане тим на Хебър (Пазарджик).

По традиция от последните години Диема спорт ще ни прави свидетели на всички двубои от шампионата, които ще продължат 11 месеца, след като и последните баражи за Европа, и плейофи за оставане ще се изиграят в първите дни на юни 2023-а.

Заради добре познатия ни проблем с тотално непригодните терени за зимен футбол, този сезон ще бъде белязан от рекордна зимна пауза. Първа лига ще натисне бутон "пауза" на 20 ноември, точно ден преди откриването на Мондиала, и ще се поднови почти три месеца по-късно - на 10 февруари.

За първи път от девет години родният елит ще се завърне към добре познатата си бройка от 16 тима, която дълги години бе утвърдена като традиционна. Разликата е, че плейофната фаза ще остане.

Всички тимове ще играят помежду си по два пъти (30 мача), след което ще се разделят на три отделни групи. Първите шест от тях ще оформят добре познатата от последните години "шестица", където с един мач помежду си (5 мача), ще се определи шампионът, както и неговите подгласници до шестото място.

Във втората група, в която ще се отделят отборите от 7-о до 10-о място, спорът отново ще е за тази заветна седма позиция, която ще осигури на заелия я тим бараж за Европа.

Той ще е срещу третия или четвъртия от първата шестица, в зависимост от това кой отбор ще спечели Купата на България, чийто финал е предвиден за 24 май. В тази група отборите ще играят помежду си по два пъти - общо 6 мача.

Третият ешелон след редовния сезон ще бъде съставен от последните 6 тима в класирането. Те ще играят помежду си по веднъж (5 мача), за да определят изпадащите във Втора лига.

Последният и предпоследният в класирането изпадат директно, докато 14-ият ще играе плейоф за място в елита срещу третия тим от второто ни ниво.

Снимка: Bulphoto

Заради кратката пауза в шампионата в повечето отбори нямаше кой знае какви промени, като например при шампиона Лудогорец, където странно или не, все още не сме видяли входящ трансфер. И въпреки това в първия ден от сезона разградчани изглеждат сериозният фаворит за 12-а поредна титла. Опитът и рутината, която тимът има, както и огромният състав с най-дългата резервна скамейка ги поставят с едно ниво над останалите.

А основните преследвачи изглеждат грандовете Левски и ЦСКА.

С оглед края на миналия сезон и показаното от двата тима, може би "сините" могат да бъдат приемани като по-готовият тим на този етап. Отборът на Станимир Стоилов доказа в края на миналия сезон, че в директен мач има сили да се противопостави на Лудогорец, а също така, че може да печели важни и напрегнати мачове.

Но за разлика от турнира за Купата, то шампионатът е маратон с над 30 двубоя, а поне към момента "сините" изглеждат като отбор, готов да прави повече грешки в сравнение с Лудогорец. Показателен е и фактът, че в края на миналия сезон, макар и Левски в голяма част от мачовете за първенство да надиграваше Лудогорец, то в крайна сметка победители бяха шампионите, а тук отново става въпрос за този опит и рутина.

Снимка: Bulphoto

Може би звучи странно на база началото на миналия сезон, но днес ЦСКА е доста по-голяма загадка от Левски. "Червените" са с нов треньор в лицето на Саша Илич, който несъмнено ще има нужда от мачове и време да наложи стила си, за който сам гарантира, че е атрактивен и атакуващ.

Това, което със сигурност притеснява феновете на тима е закъснялата селекция, основната част от която очевидно ще се прави в дните около самия старт на сезона.

Друг минус на ЦСКА е напрежението между фенове и ръководство, при което стартира сезона, както и откровенната непоносимост към някои от играчите, които в последните месеци направиха достатъчно, за да си навлекат фенския гняв. Но въпреки това няма как да не поставим ЦСКА сред основните преследвачи. Грандовете ни никога и при никакви обстоятелства не трябва да бъдат отписвани.

Примерът ни го даде Левски, който преди година по това време нямаше и 11 играчи, стартира сезона с три поредни загуби, бъдещето на клуба беше абсолютно неясно, а месеци по-късно всичко завърши с Купа, силен футбол и мечти за титла днес.

Снимка: Bulphoto

От останалите отбори, ако трбява да определим един, който е с едни гърди пред останалите, това непременно ще е Ботев (Пловдив). Така бе и през миналия сезон, а големият въпрос е дали "канарчетата" ще могат да направят следващата крачка, с която да се приближат до Лудогорец и грандовете, отдалечавайки се от преследвачите си.

И този сезон изглежда ще има доста интересна и равностойна борба между тимовете в средата. Винаги силният Черно море на Илиан Илиев, Славия на Златомир Загорчич, както и направилият доста солидна селекция тим на ЦСКА 1948, който има своя нов треньор в лицето на Любослав Пенев.

Със сигурност в играта за челната шестица ще бъде и Локомотив (Пловдив), докато раздираните от проблеми тимове на Берое и Арда, на този етап са по-скоро загадки.

Снимка: БТА

Старозагорци започнаха подготовка с доста малка група играчи, а в движение Петър Хубчев успя да одобри няколко от каращите проби футболисти, но какъв точно ще е обликът на тима е трудно да предположим.

Двата новака в миналия шампионат - Пирин и Локомотив (София), успяха да се спасят, а днес двата тима не дават особени индикации, че ще са замесени в различна битка. Пирин бе напуснат от двамата си най-опитни играчи - Светослав Дяков и Станислав Манолев, които сложиха край на кариерите си, а в дните преди шампионата в клуба настъпи странна теньорска смяна с оставката на Радослав Митревски.

Локомотив пък реши да даде шанс на Станислав Генчев на треньорския пост, клубът се подсили с няколко играчи с опит в елита, но поне на хартия не изглежда да притежава класата да се намести в различна група от тази за оцеляване.

С новия си треньор Росен Кирилов, в битката за оцеляване ще се впусне и Ботев (Враца), който се спаси през миналия сезон с решителен бараж срещу Етър, спечелен с 3:2.

БТА

Няма как да не отбележим, че през този сезон ще видим две големи завръщания. Това на Спартак (Варна) след 13 години пауза, както и на Хебър (Пазарджик) след 21 сезона далеч от елита. Спартак запази младия си треньор Васил Петров, който изведе тима от аматьорските групи до елита, като успя да привлече седем чуждестранни играчи, които да придадат класа към състава, който си извоюва мястото в Първа лига.

В Хебър, който ще домакинства на националния стадион "Васил Левски", ситуацията бе доста по-различна. Там пристигнаха италиански инвеститори, които назначиха и италиански треньор, а в клуба се привлякоха куп нови чуждестранни играчи. Повече за тяхното ниво ще научим тази вечер от 18:30, когато може да видим пазарджишкия тим в действие.

Третият новак в елита е Септември (София), който може да се окаже един от най-приятните за гледане членове на Първа лига. Причината е, че столичният тим ще продължи да залага на талантите от школата си, която в последните години е сред най-силните в България. А големият въпрос е дали Септември ще успее да докаже, че и с млади българи може да се оцелее в елита.

Безспорно ни очаква един интересен сезон с много въпросителни, а ето и кои са мачовете от първия кръг:

Ботев (Пловдив) - Хебър (Пазарджик), петък от 18:30

Септември (София) - Лудогорец, петък от 21:00

Локомотив (Пловдив) - Пирин (Благоевград), събота от 18:30

ЦСКА 1948 - Левски, събота от 21:00

Локомотив (София) - Черно море, неделя от 18:30

ЦСКА - Арда, неделя от 21:00

Спартак (Варна) - Славия, понеделник от 18:30

Берое - Ботев (Враца), понеделник от 21:00.

Всички срещи ще бъдат излъчени по Диема спорт.

Снимка: Bulphoto