Битката за първото място във Висшата лига не разочарова и се превърна в истинско зрелище. Манчестър Сити и Ливърпул завършиха наравно 2:2 в дома на "гражданите" и още нищо не е решено.

След този резултат отборът на Пеп Гуардиола остава лидер в класирането със 74 точки и с една повече от днешния си съперник. До края на сезона остават по седем мача. Мърсисайдци не успяха да се качат на върха за първи път oт 1 октомври, но и Сити не им позволи, като беше по-близо до победата в голямото дерби. На два пъти "сините" от Манчестър повеждаха в резултата след голове на Кевин Де Бройне и Габриел Жазус, а съперник изравняваше чрез Диого Жота и Садио Мане.

Сити обаче можеше да стигне до успеха в края на мача, когато доминираше и направи значими пропуски, като освен това техен гол бе отменен заради няколко сантиметра засада. Така Ливърпул остава без победа на "Етихад" във Висшата лига от 2015 година. Двата тима запазват силните си серии, като имат по само една загуба съответно в последните 20 мача за Сити и 19 за Ливърпул в първенството. За втори път през сезона срещата завърши с този резултат, което доказва колко изравнени са силите на тези два отбора. Всичко ще е неясно до края.

Централният защитник Рубен Диас продължи да е е големият отсъстващ за Пеп Гуардиола заради контузия, а Юрген Клоп нямаше проблеми със състава си. Той предпочете Диого Жота за върха на атаката, като Роберто Фирмино и Луис Диас останаха на пейката.

Срещата започна силно за Сити и Рахийм Стърлинг направи поредния непростим пропуск в своята кариера. При перфектна контраатака той получи от Кевин Де Бройне и прати топката в плонжиращия Алисон. Още в следващата атака обаче попадението стана факт. Де Бройне се нагърби сам и откри резултата, като при удара му се получи рикошет в Жоел Матип, който не остави шанс на бразилския вратар. Гредата също помогна.

В 13-ата минута Ливърпул отговори подобаващо с класна атака. Андрю Робъртсън центрира и Трент Александър-Арнолд отклони от воле към Диого Жота, за да може бразилецът да преодолее Едерсон от близка дистанция - 1:1.

В 23-ата минута се получи куриозна ситуация пред вратата на Сити, когато Едерсон ритна земята вместо топката и почти даде възможност на Жота да вкара на празна врата. На другата врата след фаул Родри отклони топката много слабо, въпреки че можеше да даде асистенция на чиста позиция. Нервността личеше и при двата отбора, но и бясното темпо спомагаше за напрежението.

След половин час игра "гражданите" имаха нова перфектна възможност. Жоао Кансело финтира Александър-Арнолд и подаде на Де Бройне, а последвалият удар мина на сантиметри от дясната греда. Минути след това и самият Кансело пробва късмета си, но резултатът бе същият.

Добрата игра на домакините даде своя резултат в 37-ата минута и резултатът стана 2:1. След центриране от корнер топката бе изчистена и при повторния опит Родри намери Габриел Жезус, който също си помогна с гредата при удар от близка дистанция. Опита за изкуствена засада на гостите се провали.

В края на полувремето Жота излезе на чиста позиция за изстрел, но се забави и Еймреик Лапорт направи фантастичен шпагат, за да му отнеме топката. В ответната атака французинът удари греда, но от положение на засада.

Още в първата си атака през второто полувреме Ливърпул успя да изравни за 2:2. Защитата на "гражданите" бе хваната неподготвена с бързи действия и Мохамед Салах асистира на Садио Мане, който вкара сам срещу вратаря. Малко след това Салах бе близо до втората си асистенция, но Жота не успя да преодолее Едерсон. Началото на полувремето за Ливърпул бе много силно.

Сити обаче вдигна оборотите и в 61-ата минута Жезус финтира двама бранители и вратаря преди да стреля, но Ван Дайк блокира топката пред гол линията. Две минути по-късно обаче Сити изглеждаше, че удари за 3:2. Рахийм Стърлинг беше изведен при поредния пас зад защитата и този път преодоля Алисон в ситуация един срещу един, но графиката показа засада на рамото на нападателя.

В 71-ата минута Салах влезе навътре от фланга и стреля с левия крак, а топката се отклони в Еймерик Лапорт и мина на сантиметри от страничната греда.

В последните десет минути на мача играта се накъса заради няколко груби нарушения, а това бе в услуга на мърсисайдци, тъй като действията се развиваха основно пред тяхната врата. В 90-ата Рияд Марез отправи опасен пряк свободен удар, при който топката срещна страничната греда от външната й страна. В последната 94-ата минута Марез имаше златен шанс да донесе победата на Сити, но прехвърлящият му удар рикошира в бранител и топката кацна над врата.

До края на сезона и двата отбора продължават да се борят на три фронта, като в това число имат полуфинал помежду си в турнира за ФА къп. Във Висшата лига най-трудните мачове за Сити изглеждат гостувания на Лийдс и Уест Хям, докато Ливърпул трябва да играе дербита с Манчестър Юнайтед, Евертън и Тотнъм. Издънки за двата претендента обаче могат да дойдат във всеки един мач.