Сериозни скандали се разразиха след директния сблъсък за влизане във футболния ни елит между Етър и Спартак (Варна).

В доста интригуващ мач пред няколко хиляди зрители на стадион "Ивайло", гостите от Варна спечелиха с 2:1 с гол в 92-ата минута, като по този начин почти сигурно гарантираха дългооочакваното си завръщане в елита.

Отборът на Етър, който пък почти през целия сезон водеше в класирането, само в рамките на седмица допусна два обрата срещу преследвачите си и изведнъж се озова на третата позиция.

Минути след края на вчерашния мач гневният треньор на "болярите" - Веско Великов, бурно изрази претенциите си към съдийството, а в тяхната основа бе неотсъдена дузпа за Етър точно преди победния гол на Спартак, както и няколко нарушения и картони.

Ден по-късно ръководството на Етър излезе с декларация, в която пита БФС защо най-възловият мач за сезона не бе поверен на топ рефер, като освен това директно поиска доживотното отстраняване от съдийската професия на Димитър Димитров.

Ето и цялата декларация на "болярите":

"ОБРЪЩЕНИЕ КЪМ СЪДИЙСКАТА КОМИСИЯ НА БФС

Уважаеми футболни ръководители и деятели,

Първо искаме да поздравим "Спартак" (Вн) за победата в дербито на стадион "Ивайло" и да му пожелаем успехи занапред! С настоящото изявление не омаловажаваме представянето на съперника. В същото време смятаме за недопустимо съдийството в мача "Етър" - "Спартак" на главния съдия Димитър Димитров от Перник и сме категорични, че решенията му повлияха пряко на изхода от този възлов двубой.

С няколко свои скандални решения арбитърът направи така, че да обърне развоя на срещата. В 68-ата минута халфът на "Етър" Цветомир Тодоров навлезе в наказателното поле, категорично игра пръв с топката и бе съборен от Генади Луго от варненския тим. Обръщаме внимание, че защитникът в нито един момент не играе с топката! Вместо стопроцентова дузпа, Димитър Димитров даде знак играта да продължи и последва атака на гостите. Топката стигна до Мариян Иванов от "Етър", който бе изблъскан с две ръце от Виктор Митев, отнел му топката и вкарал изравнителното попадение.

В 81-ата минута последва втори жълт и червен картон на Мариян Иванов, който съвсем предопредели изхода от двубоя. Странен бе критерият на арбитъра и при показванията на картони на футболисти от двата отбора, в които също аршинът му не бе еднакъв. Това доведе до нови наказания за наши основни футболисти.

"Етър" през този сезон инкасира 9 загуби в 32 мача и нито веднъж не е търсил причината в съдийството! Отчитали сме винаги собственото си представяне като решаващо за загубите. Днес обаче, в този решаващ за крайното класиране мач, няма да замълчим! Реферите трябва да вършат своята работа по правилата на футболната игра, а когато допускат очевадни грешки, да бъдат подобаващо санкционирани.

Обръщаме внимание, че на 4 октомври м.г. ЦСКА-1948 излезе с позиция за ръководството на същия рефер Димитър Димитров с искане той да бъде изваден завинаги от професионалния футбол за тяхно ощетяване в мач с "Ботев" (Пд). Очевидно реакция не е последвала, за да продължи г-н Димитров с подобни изяви по футболните терени.

Отправяме и един конкретен въпрос към Съдийската комисия: защо за най-възловия мач, определящ местата за Еfbet лига, не бе гласувано доверие на някой от топ съдиите на България, каквато е практиката, а неубедителен с досегашните си представяния рефер?

"Етър" също настоява Димитър Димитров от Перник да бъде изваден завинаги от професионалния футбол, защото решенията му подриват доверието в съдийското поприще и обезсмислят труда на състезатели, ръководители и собственици на футболните клубове в България".

Четири кръга преди края на сезона във Втора лига, ситуацията е следната. Септември (София) е първи  с 65 точки, колкото има и вторият Спартак (Варна). На третата позиция, която също дава право на директно класиране в елита в момента е Етър с 59 пункта.

Четвъртото място, даващо право на бараж срещу предпоследния от Първа лига към момента заема Хебър (Пазарджик) с 58 пункта, следват Монтана с 55 и Миньор (Перник) с 54.