"Славия" загуби домакинството си на "Хайдук" (Сплит) с 2:3 и отпадна от турнира Лига Европа с общ резултат 2:4, след поражението с 0:1 преди седмица в Хърватия.

"Белите" играчи показаха характер и на два пъти изравняваха резултата срещу по-опитния си съперник, но наивните действия в отбрана и преднината от първия мач, която хърватите мъдро използваха, оказаха своето влияние.

"Славия" все пак приключва участието си в Европа с високо вдигната глава.

Носителят на Купата на България започна без особени очаквания, успя да отстрани финландския "Илвес" и се представи достойно срещу "Хайдук", който най-вероятно ще срещне румънския гранд "Стяуа" в следващата фаза.

За тима от Сплит София се оказа отново щастливо място, след като преди година хърватите успяха да победят "Левски" с 2:1 и да изхвърлят "сините" от турнира, пак след 1:0 у дома в първия двубой.

Снимка: Bulphoto

Началото на мача не предложи интересни положения пред двете врати, като двата тима трудно стигаха до противниковото наказателно поле.

"Белите" изглеждаха по-настоятелни и с по-голямо желание да стигнат до гол, но "Хайдук" мъдро чакаше своите шансове, разчитайки на преднината си от първия мач.

Планът на хърватите проработи и с първото си по-опасно положение успяха да стигнат до гол.

Бранителите на "Славия' не успяха да изчистят центриране отляво, топката стигна чак до отсрещната тъчлиния, където Тома Башич отне топката на Димитър Велковски, оставяйки съмнение за нарушение.

Башич центрира към непокрития Станко Юрич, който вкара с глава, 17 минути след като се бе появил в игра като резерва в самото начало.

Цветелин Чунчуков можеше да изравни само 4 минути по-късно, но от добра позиция стреля встрани.

В 30-та минута "белите" имаха сериозни претенции за дузпа, когато мощен удар от фаул на Галин Иванов срещна ръката на хърватски бранител, но съдията не отсъди нищо.

Последваха десетина нервни минути, в които реферът показа 4 жълти картона, а "белите" играчи изглеждаха объркани и грешаха почти всяко свое подаване.

В 43-та минута щастлив рикошет прати топката в Гюрчшо, но унгарския национал стреля слабо и вратарят на "Славия" Стериакис улови.

Така дойде последната минута на полувремето, когато при едно разбъркване играч на "Хайдук" ритна Янис Карабельов, който падна като покосен, а съдията посочи бялата точка.

Зад топката застана Галин Иванов, който бе точен за 1:1 и върна надеждите на "белите", които се нуждаеха от още две попадения.

Снимка: БТА

Втората част обаче започна ужасяващо за тима на "Славия", който след 10 минути игра вече изоставаше с 1:2.

При разбъркване в наказателното поле топката удари Владислав Узунов в ръката и съдията посочи бялата точка. Зад топката застана капитанът Мийо Чаткаш, който бе точен.

Последваха минути, в които играчите на "Славия" сякаш паднаха духом и не успяваха да направят нито една добра атака.

Гостите от "Хайдук" бяха по-добрият тим, но не успяха да преодолеят на моменти видимо обърканата "бяла" отбрана.

Снимка: БТА

В 69-та минута "Славия" успя да създаде опасна контраатака, топката стигна до Славчо Шоколаров, ударът му бе блокиран, но за щастие попадна в Георги Йомов, който се възползва от неразбирателството в хърватската отбрана и изравни.

Столичният тим имаше отличен шанс да поведе в резултата, но Милчо Ангелов като по чудо пропусна. Нападателят получи страхотен пас от Георги Йомов, но от 2-3 метра стреля право във вратаря.

В самия край на мача, "Хайдук" отново поведе в резултата. Капитанът Чаткаш засече с глава след центриране от фаул и оформи крайното 3:2.

"Славия" да не заслужаваше да загуби мача, но във футбола не винаги получаваш заслуженото. С оглед на двата двубоя, "белите" няма от какво да се срамуват, но напред продължава далеч по-опитният в Европа състав.