След 22 години пауза "Славия" отново се радва на трофей във витрината си - Купата на България.

Най-старият столичен клуб победи "Левски" с 4:2 след дузпи и 0:0 в редовното време.

Пред синьо море от над 30 000 свои, "Левски" изпусна една дузина шансове и дузпа в редовното време, а героичната защита на "Славия" докара нещата до продължения и дузпи.

ВИЖТЕ СНИМКИТЕ ОТ МАЧА

Финалът бе инфарктен и за феновете на двата отбора, които бяха изпълнили стадион "Васил Левски". Тъгата е за "Левски", който вече девета поредна година не може да спечели трофей. И за трети път от пет сезона губи финал, в който е фаворит.

Вратарят на "белите" Георги Петков отново се оказа "черната котка" за "сините", след като спаси дузпа в 10-а минута, а после направи още няколко добри намеси. При дузпите направи и нови две спасявания.

Драма имаше още в началото. "Левски" получи правото да изпълни дузпа след игра с ръка на Владислав Узунов. Тя бе породена от центриране на Жорди Гомес. Испанският халф се нае с изпълнението и видя как бившият вратар на "сините" Георги Петков спасява.

Това не смути "сините" и в последвалите секунди пропуск направи Паулиньо и най-активният от началото на мача Габриел Обертан. В 17-а минута Хали Тиам засече опасно центриране от корнер с глава, но не намери целта. "Левски" натискаше сериозно.

Едно от най-чистите положения се откри в 26-а минута. Жорди Гомес центрира от фаул и никой не засече топката, но тя прелетя опасно до дясната греда на Петков.

В следващата атака Буш, Гомес и Паулиньо комбинираха по много ефективен начин, но острото центриране на бразилеца не намери играч в синьо.

След половин час Паулиньо направи най-фрапантния пропуск. Той проби по великолепен начин след брилянтен пас на Обертан и мина през трима защитници, но от непосредствена близост прати топката в аут.

Първият реален шанс за "белите" дойде в 36-а минута. Пряк свободен удар на Галин Иванов бе спасен лесно от Божидар Митрев. Крилото бе най-активният футболист на "Славия" в атака.

В края на полувремето бившият играч на "сините" Стефан Велев поиска дузпа, но правино му бе показан жълт картон за симулация.

В ответната атака Буш бе изведен зад защитата на "белите", но Георги Петков направи ключово излизане и запази равенството до полувремето. В него реферът нашари двата отбора с по три жълти картона.

Първата добра възможност през втората част бе пред Буш в 47-а минута. Той засече остро центриране на Обертан, но не намери вратата отблизо.

После Янис Карабельов отправи силен удар по посока вратата на Митрев, но топката прелетя високо.

В 61-а минута Габриел Обертан бе изведен перфектно по крилото и проби, но реши да подава вместо да стреля, което се оказа грешка.

През втората част "Славия" заигра много по-стабилно в отбрана и по-рядко допускаше опасности пред вратата си. Двамата треньори не посягаха към смените и сякаш се готвеха за продължения.

В 78-а минуат Буш направи нов изключителен пропуск. Той получи пас зад защитата и се оказа сам срещу Петков, но прати топката много високо.

Три минути по-късно Петков направи фанстастично спасяване след даечен удар на Обертан. От последвалия корнер Тиам пак не уцели вратата, след като засече топката.

В 88-а минута дойде един от най-драматичните моменти. Топката стигна до Обертан на далечната греда и той стреля силно, а Петков изби преди топката да срещне и гредата. Съдбата бе със "Славия".

В началото на продълженията двамата вратари показаха колебливост. Първо Митрев трудно спаси удар по земя на Карабельов, а на отсрещната врата Петков изби с крак удар на Паулиньо, който не бе особено силен.

В 14-а минута Петков отново трябваше да се намесва. Този път след удар по земя на Тиам. В последните минути "Левски" натисна, но вратарят и защитниците на "белите" не позволиха да падне гол.

Драмата бе пълна при дузпите, а сълзите - отново за левскарите. Прокобата ще влезе в десета година без трофей. Нощта ще е на празненства, но за "Славия", а не за "Левски".

При дузпите:

За "Славия": Йомов вкара, Ангелов вкара, Димитров изпусна, Велев вкара, Георги Йомов вкара

За "Левски": Нашименто вкара, Тиам изпусна, Прохазка изпусна, Вутов вкара.