Мениджърът на Арсенал Унай Емери за пореден път се доказа като краля на Лига Европа що се отнася до треньорската професия.

Трикратният победител в турнира със Севиля постигна победа с 3:1 над Валенсия с "артилеристите" в първия полуфинален мач на "Емирейтс" и свърши по-голямата работа в сблъсъка. За последно Арсенал игра европейски финал през 2006-а, когато загуби от Барселона в Шампионска лига.

Лондончани допуснаха ранен удар, но след това бяха господари на терена и обърнаха резултата още през първата част. Във втората изпуснаха на няколко пъти да решат всичко, като това в най-голяма степен важеше за Александър Лаказет, който се размина с хеттрик. В самия край обаче Обамеянг нанесе смъртоносен удар за 3:1.

Резултатът е негативен за Валенсия, но все пак оставя някаква вратичка с гола на чужд терен. Успех с 2:0 на реванша би класирал "прилепите" на финал.

Първото полувреме на "Емирейтс" бе истинско зрелище. Валенсия излезе да се защитава, но го играеше "умряла лисица" и направи няколко хубави контраатаки.

Така се стигна до 11-та минута, когато Дани Парехо центрира от корнер на далечната греда, топката бе отклонена от Родриго и падна на главата на Муктар Диакаби, който сантиметри пред вратата я вкара за 1:0. Статично положение, но много добре изиграно от "прилепите".

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Арсенал обаче се върна в мача бързо и болезнено за съперника. В 18-та минута Месут Йозил пусна страхотен извеждащ пас към Обамеянг, който се втурна зад защитата, спря рязко и подаде на непокрития Лаказет, който от лесна позиция вкара за 1:1.

Бившият голаджия на Лион направи обрата пълен само седем минути по-късно. Джака му даде перфектно центриране и след удар с глава топката премина гол линията, след което бе извадена от вратаря Нето. Технологията обаче за пореден път донесе справедливост - 2:1.

До края на полувремето "артилеристите" продължиха да натискат, а Обамеянг направи значим пропуск от воле в 33-та минута.

Втората част също започна с по-активна игра от хората на Унай Емери. В 63-та минута Лаказет трябваше да оформи своя хеттрик, но след центриране на Обамеянг затвори очи и вместо да уцели топката с глава изобщо не я засече.

Малко по-късно Нето направи изумително спасяване с крак след удар на французина от непосредствена близост.

В добавеното време логичното се случи. Удар на Лаказет рикошира в защитник и бе спасен прекрасно от Нето, но след това Колашинац центрира към Обамеянг, който отблизо не остави шанс на бразилският страж - 3:1.