Хлопна трансферният прозорец за клубовете от Висшата лига на Англия, която традиционно вади най-големите пари за играчи.

Или поне - така е в последните 19 години, след като на прага на новия век бумът на договорите за тв правата на първенството прати в орбита приходите на отборите на Острова.

Но след лета и зими на истерия на трансферния пазар, вече се вижда отчетлива тенденция разумът да се завръща.

Отчасти заради суровите правила на Финансовия феърплей (явно само Сити, ПСЖ, Барса и Реал не ги лови), отчасти заради очевидното изнудване, на което са подлагани с надути цени, клубовете във Висшата лига продължиха да "свиват балона".

Разбира се, пари отново се харчиха - и то много. 20-те отбора от елита на Англия дадоха 1,4 милиарда пунда за нови играчи, което е близо до рекордните 1,73 млн. лири през 2017-а.

Но вече почти няма мегасделки, които изглеждат извън логиката и нормалността.

В последния ден от пазара - четвъртък, бяха направени само 17 трансфера, което е най-малък брой от 2009-а насам. Бяха похарчени 170 милиона паунда, но повечето от тях отидоха за 2-3 сделки.

Общо 101 завършени трансфера белязаха прозореца, и - вижте тенденцията:

През 2014-а бяха 157

2015 г. - 150

2016 г. - 132

2017 г. - 124

2018 г. - 109.

Клубовете отказват да купуват "на килограм". Средно по пет нови играчи (над 30 процента - младежи, които дори не са за първия отбор), вече е доста по-разумен прочит на нещата.

Цените продължават да са високи, особено, когато купувачът е отбор от топ 6 на Висшата лига. Цяла Европа знае, че тези клубове са с огромен финансов ресурс и държи различна тарифа за тях.

Пример - ако Хари Магуайър бе взет от Байерн, едва ли щеше да струва 85 милиона евро. Или пък Родри от Атлетико, ако не бе купен от Сити, щеше да бъде оценен на близо 70 милиона.

Само 6 сделки минаха прага от 50 милиона британски паунда:

80 млн. лири за Магуайър от Лестър в Юнайтед

72 млн. лири за Николас Пепе от Лил в Арсенал

63 млн. лири за Родри от Атлетико в Сити 

60 млн. лири за Жоао Кансело от Юве в Сити (с условието, че Данило отиде в другата посока)

54 млн. лири за Тангуй Ндомбеле от Лион в Тотнъм

50 млн. лири за Аарон Уан-Бисака от Кристъл Палас в Юнайтед.

* Сделката за Джовани ло Селсо от Бетис в Тотнъм е оформена като наем, но цената на играча е 60 милиона лири и "шпорите" ще я платят идното лято, когато го вземат за постоянно.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Арсенал изненадващо е на върха по харчове, след като години наред отказваше да надплаща за надценени играчи и търгуваше скромно. Сега клубът даде 155 милиона лири за нови футболисти.

Втори е Сити със 150 милиона, трети - Юнайтед със 145. Новакът Астън Вила похарчи 125 милиона лири, а Евертън - 110.

На дъното е друг новак - Норич, който е платил едва 1,1 милиона лири, а втори отзад-напред е шампионът на Европа и вицешампион на Англия - Ливърпул (4,4 млн. лири за двама тийнейджъри).

Именно тези два отбора, куриозно, откриват първенството довечера в 22 ч на "Анфийлд".

Висшата лига все още е на върха по похарчени пари - 1,4 милиарда за лятото, срещу 1,1 милиарда от испанската Ла Лига и 935 милиона лири от италианската Серия А (даваме ви всички суми в британската валута, за да не ви объркваме в сметките).

Но - внимание. Испанци и италианци могат да купуват още играчи до 2 септември... В Англия вече това е невъзможно до януари.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos