Томас Тухел спечели Шампионската лига с Челси в съботната вечер в Порто, отпразнува го на терена със съпругата си Сиси и двете им дъщери, а тази сутрин вероятно с удоволствие преглежда пресата в Европа. А тя е единодушна - Тухел е гениален, негова е основната заслуга за спечеления финал с 1:0 срещу Манчестър Сити.

Мачът бе урок по тактическа дисциплина, подредба и максимално използване на всяка възможност, изнесен от Челси.

"Това бе шедьовър на треньорската работа - пише BBC в анализа си за мача. - Тухел дойде през януари, преобърна всичко в отбора, който тича повече, тича по-умно и бере плодовете на невероятната си ефективност. А когато това става в състав с толкова голяма класа и потенциал, бе ясно, че резултатите няма да закъснеят."

"Невероятна вечер - усмихваше се на терена в първото си интервю след победата наставникът, докато агитката на Челси му изнасяше серенада. - Да споделя всичко това със семейството си, с родителите ми, със семействата на играчите... За такива неща мечтаем.

Играчите бяха невероятни, мотивирани, фокусирани, бяха решени на всичко днес. Беше битка, мач с огромно физическо изискване към играчите. Ние искахме да сме камъче в обувката им, да сме проблем, да нарушим ритъма им. Те са изключителен отбор, но нито веднъж днес не успяха да вкарат мача в това темпо и стил, който те искаха."

"Гениален", пише германският "Билд".

И в тази страна могат да се гордеят, въпреки че шампионът е английски. За трети пореден сезон Купата с големите уши пада в ръцете на треньор-германец. Юрген Клоп я взе с Ливърпул през 2019-а, а Ханзи Флик изведе Байерн до трофея миналата година. И то срещу ПСЖ, воден пак от Тухел.

А и голът за успеха в събота вечер го вкара Кай Хаверц, сочен за следващата голяма звезда на немския футбол.

Снимка: Getty Images

В последните 10 финала на Шампионската лига цели 8 пъти на една от двете скамейки е седял германец. По 4 имена са на италианец или французин (само един - Зинедин Зидан), 3 пъти на финала наставници са били аржентинци и веднъж - испанец. Това бе Пеп Гуардиола в събота вечер в Порто, минал покрай купата тъжен, след като Манчестър Сити загуби финала и бе надигран в него.

Може да се каже смело - в Челси триумфът се ражда от нестабилност, обратно на всякаква логика във футбола и живота. Тухел дойде по средата на сезона, който бе завършен с трофея на европейски шампион. Преди 4 месеца не се знаеше какво е бъдещето на този отбор, хаосът след уволнението на Франк Лампард изглеждаше сериозен.

Копие на сезон 2011-2012 г., когато по средата на сезона отборът бе поет от временния мениджър Роберто ди Матео, а през май той вдигна същата тази купа по изумителен начин след победи над Барселона на полуфиналите и Байерн, и то в Мюнхен, на финала.

И още нещо по темата с нестабилността - Тухел има договор до идното лято, той подписа само за 18 месеца с Челси. Въпросите около това дали ще бъде подновен и удължен контрактът му, вече валят. През август германецът навършва 48 години, той е в разцвета на силите си и още набира скорост в кариерата си.

Други въпроси занимават феновете на Сити, а и медиите, когато се говори за загубилия финалист. Защо Пеп Гуардиола отново изненада всички със състава си - без номер 9, без опорен полузащитник, със странен подход за игра широко по крилата, без стила с разсичащите пасове, с дългото владеене на топката...?

"Направих това, което бе най-доброто за отбора. Този състав виждах като най-силен и правилен за финала. Тази загуба не бива да хвърля сянка върху невероятния сезон, който изиграхме. Ще се върнем отново на финал един ден, надявам се. Разочарован съм, но не е краят на света", анализира самият Пеп още на игрището след финала.

Медиите обаче са категорични - Гуардиола сбърка с 11-те, с които започна. Липсата на Фернандиньо или Родри, които да дадат сила и борбеност в средата на терена, подари тази зона на съперника. Абсолютно неефективният Рахийм Стърлинг, който направи най-слабия си сезон, откакто е в Сити, бе изненада в титулярния състав.

Снимка: Getty Images

Там вероятно трябваше да бъде и Габриел Жезус или Серхио Агуеро, а това се доказва ясно от една ужасяваща статистика. Сити няма удар в рамката на вратата след гола на Хаверц в края на първото полувреме. При толкова талант в състава, очевидно нещо е липсвало твърде осезаемо в атаката.

Англия има и нов повод за гордост. Нито една друга нация не може да се похвали с четири различни отбора, печелили купата на шампионите повече от веднъж. Ливърпул е с 6, Манчестър Юнайтед има 3, Нотингам и Челси са с по 2.

Нещо повече - страната, открила футбола, остава и единствената с повече от три различни клуба, печелили изобщо трофея. Цели пет тима са го правили (Астън Вила също има една купа).

В общата класация по завоювани европейски титли обаче, Испания продължава да е пред Англия с 18 срещу 14.

Снимка: Getty Images