България даде сериозен отпор на един от участниците на Евро 2020 - Словакия и завърши 1:1 в контролен мач, игран на неутрален терен в Австрия.

Отборът на Ясен Петров показа увереност и игра със самочувствие, като категорично заслужава добри думи за представянето си днес в Рийд.

Така футболистите ни започнаха по положителен начин серията си от приятелски двубои. В следващите седем дни им предстоят мачове с още два тима, които ще играят на Европейско първенство - Русия и световните шампиони от Франция.

България бе доста по-настоятелният отбор и още в петата минута пред “лъвовете” се откри чудесен шанс. Кирил Десподов надскочи защитата на домакините и стреля с глава в напречната греда след центриране отляво на Васил Божиков.

Три минути по-късно Десподов отново бе главно действащо лице и пресира левия бек на Словакия, отне му топката, за да навлезе в наказателното поле, а след това отклони към Атанас Илиев, който отбеляза дебютния си гол за националния тим от няколко метра.

Нашите заиграха с още повече самочувствие и след четвърт час игра Божидар Краев намери Десподов, който с финт се освободи от противников защитник, но малко не му достигна да отбележи с удар в далечния ъгъл.

Словакия се активизира, но българите бяха добре подредени в защита и не допускаха опонента си до наказателното поле.

В 26-ата минута домакините все пак изравниха, като това се случи след грешка на Иван Турицов при една наглед безопасна ситуация. Крайният защитник не прецени добре центриране, остана под топката, която се озова в Шатка и той комбинира с Ласло Бенеш, който изравни с диагонален удар.

Малко след това дълъг тъч на Божиков бе отклонен с глава от Илиев към Десподов, но крилото шутира над вратата.

Второто полувреме започна с три смени за България - Николай Михайлов, Доминик Янков и Димитър Илиев влязоха на местата на Наумов, Цветанов и Краев.

След подновяването на двубоя отново българите бяха по-активни и изпробваха вниманието на противниковата защита с няколко контраатаки, но без нещо съществено.

След 15 минути футбол Словакия имаше добра възможност - резервите Суслов и Ирка комбинираха, но Ирка стреля неточно с глава.

Доминик Янков влезе в наказателното поле и с десния крак стреля фалцово към далечния горен ъгъл на вратата, но топката бе избита със сетни сили от вратаря в 70-ата минута.

Грешка на Валентин Антов позволи на Стрелец да го надбяга и да изскочи сам срещу Михайлов, но след това българския защитник се поправи и настигна съперника, осуетявайки добър шанс за домакините.

В последните 10 минути словаците натиснаха нашите, но не успяха да стигнат до нов гол, а дори дадоха две жертви - Стрелец и Пекарик се контузиха. Иван Турицов също получи травма след грубо влизане в последните секунди, но успя да напусне терена сам.

Словакия бе без големите си звезди Марек Хамшик и Милан Шкринияр. На Евро 2020 тимът е в група с Полша, Швеция и Испания.