Аржентинският футбол още не може да заспи след драма, която остави без дъх феновете по света в последния кръг от първенството.

Бока Хуниорс е шампион, но - как!? След инфарктен сценарий в два големи сблъсъка на четирите най-титулувани клуба в страната, играни по едно и също време в Буенос Айрес, на няколко километра отстояние.

Предисторията. Бока влезе в последния кръг с 51 точки, а Расинг бе втори с 50. Само при един сценарий точките се изравняваха - загуба на "жълто-сините" и реми на "небесносините", а при паритет в актива, трябваше да има плейоф. Единственият им пряк сблъсък за сезона завърши 0:0.

Ривер Плейт бе трети с 44 точки и нямаше шанс за титлата.

ВИЖТЕ ГАЛЕРИЯТА С НЕВЕРОЯТНАТА ДРАМА ОТ ДВАТА СТАДИОНА>>>

"Ла Бомбонера" създаде луда атмосфера в лудия последен ден на шампионата, чакайки титлата.

В неделя Бока прие Индепендиенте, а Расинг бе домакин на Ривер, като четирите най-титулувани и популярни клубове в страната играеха един срещу друг. И, разбира се, от дни се говореше за това кой ще играе честно, кой ще мисли как да не се напъва, за да "прецака" вечния враг и т.н.

Знаете ги тези неща, и у нас се говорят в такива ситуации. Защо Ривер ще иска Бока да е шампион, по дяволите!?

Атмосферата на "Ла Бомбонера", претъпкан с фенове на Бока, и на "Президенте Перон" (наричан "Академията"), пълен с инчаси на Расинг, бе невероятна.

Мачовете тръгнаха сковано, напрежението бе огромно.

Индепендиенте поведе в 32-рата минута като гост на Бока с гол на Леандро Фернандес от дузпа, която просто смрази стадиона. Единствената добра новина бе, че на другия резултатът още е 0:0.

Но нещата не тръгнаха по мед и масло - Лео Фернандес откри от дузпа за Индепендиенте

Само 120 секунди отне на Бока да се върне в играта, Гийермо Фернандес изравни. И все пак - един гол за Расинг променяше всичко...

Втората част започна с натиск на лидера и Себастиан Вия в 50-ата минута направи 2:1 за Бока, за да стане шумът оглушителен. Сега вече нямаше значение какво се случва на другия стадион, но оттам все пак дойде притеснителната вест, че Мати Рохас е открил от дузпа за Расинг в 56-ата минута.

Индепендиенте изпусна отлично положение в 79-ата минута, а сърцата на феновете на Бока още не се бяха успокоили от него, когато дойде изненадваща вест - Ривер изравнява на "Академията" с гол на колумбиеца Мигел Борха! И само секунди по-късно Хави Вайехо, пощадил лидера малко по-рано, изравни за Индепендиенте. 2:2 на "Бомбонера", 1:1 на "Перон"! Един гол в някой от двата мача обръщаше нещата...

Настанаха най-инфарктните минути, като Бока сякаш наля олово в краката и топката едва вървеше по терена. Играчите сякаш повече чакаха новини от другия мач, отколкото да търсят шампионски гол.

И тогава радиото каза най-грозната вест: Дузпа за Расинг в 90-ата минута!

Вратарят Франко Армани има главна заслуга, спасявайки дузпа 10 минути преди края

Естествено, на "Бомбонера" сякаш времето спря. А на другия стадион опитният Джонатан Галван взе топката, след като титулярният изпълнител Рохас, вече вкарал от 11 метра в мача, бе сменен.

Стреля, вратарят Франко Армани се разпъна и спаси, а два стадиона отидоха на двата полюса на емоциите. Мълчание на "Перон", еуфория на "Бомбонера"!

В добавеното време Расинг тръгна с 11 в атака, допусна контра и същият Борха вкара гола за Ривер за 1:2, който направи Бока шампион. Вечният враг. Най-омразният тим на планетата за всеки фен на "милионерите".

"Играхме за честта си, нямахме никакви колебания", каза Марсело Гаярдо, който след 8 години напуска Ривер днес. Треньорът е легенда, донесе всички възможни титли, включително два пъти Либертадорес и веднъж Судамерикана на континента. И си тръгва по този начин, с "мача на честта".

Бока полудя, получи трофея и празнува дълго с феновете на своя стадион. "Голям ден за Аржентина", описа сценария като по Стивън Кинг във футбола "Ла Насион".

Титлата, освен подарена от вечния враг, е и историческа. Тя изравнява Бока с Ривер на върха по спечелени трофеи - по 51, само във футбола в страната. Шампионските звания са 37-35 за Ривер, купите - 16-14 за Бока. Расинг и Индепендиенте следват в тази класация, а подобаващо, те бяха замесени в този незабравим епилог на най-инфарктната битка за титлата в страната то десетилетия.