Южна Корея победи Австралия с 2:1 на четвъртфиналите в турнира за Купата на Азия и е само на две крачки от потенциална първа титла от 1960 година.

Суперзвездата на корейците и клубния Тотнъм Хотспър - Хюн-Мин Сон, имаше основна заслуга за драматичен обрат след изравняване в края на редовното време, а след това и победен гол в продълженията.

Двубоят повтори с обратен знак финала от 2015 година, когато "кенгурата" станаха шампиони тогава като домакини. И тогава корейците изравниха в края на редовното време, но в продълженията Австралия взе своето за единствената си титла до момента.

Южна Корея има два трофея в надпреварата, но те са още от първите две издания през 1956-а и 1960 година. В един съвършено различен регламент с много по-малко мачове.

В сегашния турнир двата тима се озоваха толкова рано един срещу друг заради изненадващото второ място на корейците в групата, където останаха зад Бахрейн.

Мачът между два от най-добрите отбори в Азия беше с непредвидим краj. Австралийците удариха първи в 42-ата минута с попадение на Крейг Гудуин след пас на Натаниел Аткинсън.

През втората част корейците натикаха съперника си в неговата половина и направиха доста пропуски. Късметът им все пак се усмихна в дългото добавено време, когато Хюн-Мин Сон мина на слалом между няколко защитници и спечели дузпа, при това безспорна. От бялата точка звездата на Уулвърхямптън Хи-Чан Хуан беше точен и прати мача в две продължения по 15 минути.

Там Корея също доминираше, а в 104-ата минута Сон отново показа класата си и вкара фантастичен пряк свободен удар. Любопитно е, че голът е двоен удар за треньора му в Тотнъм Анге Постекоглу, който освен че го чака да се завърне в Англия, е и австралиец.

Ситуацията за "кенгурата" стана невъзможна в добавеното време на първото продължение, когaтo Ейдън О'Нийл беше изгонен с директен червен картон заради грубо нарушение с бутоните в глезена на съперник.

На полуфиналите Южна Корея ще е твърд фаворит срещу отбора на Йордания, който днес отстрани Таджикистан с 1:0.