Женският футболен турнир на Олимпиадата в Токио започна с общо десет гола в първите три мача и една голяма изненада.

Световният шампион от последните две издания - САЩ, отнесе тежка загуба с 0:3 от Швеция в първия си мач от Група "G".

Американките бяха твърдият фаворит на букмейкърите преди мача, но бяха почти изцяло надиграни от скандинавките, които ги отстраниха на четвъртфинал след дузпи на миналата Олимпиада в Рио.

Стина Блекстениус вкара в 25-ата след центриране на Якобсон и откри резултата. В 55-ата минута отново тя реализира за 2:0 след ъглов удар и шут в гредата на нейна съотборничка. Класиката бе оформена от полузащитничката на Ювентус Лина Хуртиг в 72-ата минута след центриране от десния фланг.

Така американките са притиснати до стената и ще търсят победи в предстоящите си мачове срещу Австралия и Нова Зеландия.

В мач от група "Е" един от фаворитите Великобритания стигна до очаквана победа над дебютанта Чили с 2:0. Звездата на Манчестър Сити Елън Уайт вкара двете попадения.

Бразилия също се поздрави с победа на старта и то много убедителна - 5:0 над Китай в Група "F". 35-годишната легенда Марта вкара две от попаденията и се превърна в единствената футболистка, която вкарва на пет поредни олимпиади. По един гол добавиха Дебиня, Андреса и Беатрис.

Впечатление направи, че британките, шведките и американките избраха да коленичат преди първия съдийски сигнал, въпреки че този акт бе осъден от организаторите.