Двата колоса на южноамериканския футбол - Аржентина и Бразилия, загубиха мачовете си от квалификациите за Световното първенство през 2026-а.

По едно и също време световният първенец Аржентина падна у дома от Уругвай с 0:2, а пък Бразилия падна с 1:2 в Колумбия.

Всичко това се случи само четири дни преди голямото дерби на "Маракана", което ще противопостави двата тима.

Аржентина и Меси бяха в перфектна серия от четири победи в четири мача, а освен това световните шампиони бяха спечелели всеки свой мач от първия ден на Мондиала, когато паднаха от Саудитска Арабия.

Това обаче се промени срещу винаги коравите уругвайци, които в предишния кръг на квалификациите победиха Бразилия, а сега удариха и Аржентина.

Това бе първа победа на Уругвай над Аржентина от десет години насам, както и първа победа в дома на големия враг от 1987-а, когато урусите удариха аржентинците в мач от Копа Америка насред Буенос Айрес.

Тази нощ командата на Марсело Биелса показа, че е способна да се превърне в ново "златно" уругвайско поколение, изигра двубой типично мач в стила на треньора си, носещ прякор Лудия.

Снимка: Getty images

Много агресия, провокации, самоотвержена отбрана и убийствени контраатаки. Уругвайският състав успя да изкара Меси и компания извън зоната им на комфорт и дори в един момент нносителят на "Златната топка" участваше в мелетата, които е избягвал през цялата си кариера.

Но Уругвай е отбор за подобни мачове, като подобно на случилото се с Бразилия преди месец, отново успя да спечели и да си тръгне с трите точки.

Бранителят на Барселона - Роналд Араухо откри в края на първата част, а в белязаното от мелета, нарушение и нерви второ полувреме, гол не падна до 87-ата минута, когато Дарвин Нунес от Ливърпул показа невероятната си скорост, озова се сам срещу вратаря и вкара за 2:1.

По същото време Бразилия имаше кошмарна вечер в Колумбия и записа второто си поредно поражение.

Голяма вечер имаше Луис Диас, който след цялата драма с отвличането на родителите си, се завърна у дома и вкара два бързи гола за успеха.

Габриел Мартинели откри за Бразилия още в четвъртата минута, но през вторача част само за четири минути между 75-ата и 79-ата, Луис Диас се разписа на два пъти, за да донесе обрата за Колумбия.

В продължение на две седмици Колумбия бе впрегнала огромен ресурс в издирването на отвлечения от Армията за национално освобождение негов баща, а Луис Диас се отблагодари на родината по перфектния начин.

В останалите три мача Боливия победи Перу с 2:0, а мачовете Венецуела - Еквадор и Чили - Парагвай завършиха при нулеви ремите.

Така след пет кръга лидер е Аржентина с 12 точки, Уругвай има 10, Колумбия 9, Венецуела е с 8, Бразилия със седем, а Еквадор е с 5 на последната позиция, даваща директна виза за Мондиал 2026.

Последните четири тима в класирането са Парагвай и Чили с по пет пункта, Боливия с три и Перу със само една точка.