Аякс победи Тотнъм с 1:0 насред Лондон в първи полуфинален мач от Шампионска лига.

Младият холандски тим продължи със страхотното си представяне в турнира, като последователно превзе стадионите на Реал Мадрид, Ювентус, вече и на Тотнъм.

Аякс няма загуба в деветте си гостувания в тазгодишното издание на турнира и преследва първия си финал в Шампионска лига от 1996-а, когато половината от днешните титуляри не са били родени.

Именно един от тях - Дони ван де Беек, бе големият герой с гол в 15-ата минута.

Тотнъм от своя страна игра доста слабо в атака. На "шпорите" се наложи за първи път през сезона да играят и без двете си звезди Хари Кейн и Хюн Мин Сон, което определено се отрази на тима.

СНИМКИ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК >>>

Младите играчи на Аякс изненадаха с агресивния си и безстрашен старт в Лондон.

Холандците бяха доста по-активни в началните минути, практикувайки страхотния си стил, донесъл им успех над Реал и Ювентус.

Така след няколко опасни атаки се стигна до 15-ата минута, в която Хаким Зиех матира домакинската отбрана с чудесен извеждащ пас. Той намери Дони ван де Беек, който останал очи в очи с вратаря, не му остави никакви шансове.

Снимка: Getty images/ Guliver photos

Развоят определено шокира "шпорите", а Дони ван де Беек имаше още един чудесен шанс, но вместо да подаде към Нерес, реши да стреля от малък удар и Лорис изби.

Тотнъм все пак успя да изравни играта, но получи тежък удар. На фона на всичките кадрови проблеми, централният бранител Ян Вертонген се удари в колегата си Тоби Алдервейрелд при корнер и счупи носа си.

Вертонген опита да продължи, но едва не припадна на терена минути по-късно и се наложи да бъде заменен.

Това наложи промяна в схемата на "шпорите", което ги обърка и им попречи да създадат опасност освен удара с глава на Алдервейрелд до края на полувремето.

През втората част нещата на терена претърпяха сериозна промяна, напълно очаквано.

Развоят на мача не задоволяваше "шпорите", които заиграха доста по-бързо и агресивно, налагайки натиск срещу холандския си опонент.

Това обаче не водеше до опасни положения, освен мощен удар на Йоренте от границата на наказателното поле.

Тотнъм разчиташе предимно на центрирания, които Онана ловеше без проблеми. През останалото време Кристиан Ериксен бе единственият, който се опитваше да разчупи отбраната в черно.

Аякс от своя страна дебнеше всеки шанс, за да развие опасните си контраатаки.

Имено при такова нападение, холандците уцелиха греда. Резервата Мазрауи напредна, подаде към Тадич, който вместо да стреля реши да подаде към Нерес, а ударът на бразилеца срещна гредата.

До края Тотнъм не успя да приложи финален натиск и Аякс се поздрави с чудесен успех на чужд терен, който дава предимство на тима преди реванша в Амстердам след седмица.