Тотнъм разби Арсенал в горещото дерби на Северен Лондон - 3:0.

А този път сблъсъкът на двата непримирими съперника имаше и друг отенък, тъй като те са вкопчени в пряка битка за последното място в четворката, което дава квота за Шампионската лига. Тя ще продължи до последния миг, очевидно, след като с победата си "шпорите" съкратиха разликата в полза на конкурента на 1 точка.

Два кръга преди края Арсенал е четвърти с 66 т., а Тотнъм - пети с 65, но и драстично по-добра голова разлика. Тя би била решаваща, ако двата тима завършат с равен точков актив.

Мачът тръгна като по сценарий, писан от домакините. В 22-рата минута при равностойна игра бе отсъдена дузпа за тях.

Центриране към далечната греда търсеше корееца Сон, той обаче не успя да стигне до топката, побутнат в гърба от Седрик. Реферът Пол Тиърни не се поколеба, въпреки че ситуацията никак не бе категорично ясна. Нарушението изглеждаше леко, но все пак - видимо бе действието на бранителя да попречи на нападателя да скочи.

Хари Кейн откри от 11 метра и даде криле на Тотнъм, а 11 минути по-късно нещата станаха още по-тежки за съперника им.

Роб Холдинг удари с рамо в лицето Сон при дълъг пас към корееца, като отново може да има съмнения относно отсъждането - а то бе за втори жълт картон и Арсенал остана с 10 души. По-скоро и в двата случая реферът имаше основания, но ситуациите ще се дискутират със сигурност доста дълго време.

Четири минути по-късно, в 37-мата, Кейн реши мача с втори гол с глава след асистенция на Сон.

Тези двамата просто побъркаха Арсенал в първите секунди на второто полувреме, когато деветката задържа топката, а кореецът я прати във вратата - 3:0. Сон вече има 21 гола за сезона във Висшата лига и е само на един от лидера в класацията Мохамед Салах (Ливърпул).

Далеч по-важно за азиатеца е, че Тотнъм докосва мястото в Шампионската лига.

Да, Арсенал има аванс от 1 точка, но му предстоят гостуване на Нюкасъл и домакинство на Евертън. "Шпорите" играят на свой терен с Бърнли и след това имат визита на изпадналия отдавна Норич в последния кръг.