Левски напусна турнира за Купата на България по едновременно драматичен и шокиращ начин, след поражение с 1:2 в Пазарджик от Хебър на осминафинал.

"Сините" твърде рано остават без шанс да спечелят този трофей, а с оглед представяне в шампионата и разликата в точките с лидерите, е трудно да повярваме, че столичният гранд може да има каквато и да е роля в битката за титла в първенството.

С оглед на около 100-те игрови минути в Пазарджик вчера, спокойно може да кажем, че Хебър повече заслужаваше този успех. Не, че домакините са играли извънземен футбол, но сякаш бяха отборът готов да даде повече от себе си за място на четвъртфиналите.

Заради което и съдбата им намигна с гол в 98-ата минута. Такива мачове на елиминации си имат закони - който го иска повече, често е награден и от късмета за това.

Игровите проблеми на Левски са факт през целия сезон с малки изключения, защото както добре помним, дори и покрай вълнуващото лято с шест европейски мача, "сините" губеха мачове в шампионата. Или печелеха срещу опашкарите на "Герена" доста мъчно и с голове в последните минути.

На практика този Левски не показа постоянство в хода на цялата есен, а сякаш все по-безхаберното отношение на редица футболисти доведе и до фарса вчера. Дори и Николай Костов, който естествено има огромна вина за случващото се в ролята си на треньор, открито обяви, че отборът не е показал желание и колективен дух.

А с оглед на факта, че срещу "сините" бе опонент, в който на практика всеки си е стегнал багажа и чака последния мач, за да си тръгне от наглед разпадащия се футболен проект, нещата стават още по-смущаващи.

През новия век Левски, който е рекордьор по спечелени купи на страната, взе трофея четири пъти, но пък и само веднъж това се случи в последните 17 сезона.

В този период имаше доста болезнени мигове. Три загубени финала - с дузпи от Берое и Славия, както и с гол в 120-ата минута от Черно море. Ужасяващи за "сините" фенове моменти, но все пак - говорим за финали в турнира.

Именно заради това с оглед цялостно представяне в надпреварата за Купата, може би случилото се вчера е най-срамното отпадане за "сините" от доста години насам.

Например през 2022-ра Левски пак си тръгна още на този етап и във втория мач, но пък той бе гостуване на Лудогорец. Отбор, който шест месеца по-късно спечели дубъл. В онзи двубой "сините" изпуснаха дузпа в последната 90-а минута и не успяха да пратят мача в продължения. Но, макар и търде ранно, отпадане след 1:2 в Разград няма как да попадне в графата "срамни".

Снимка: Bulphoto

Левски напусна турнира още във втория мач и през 2018-а, като това се случи след нова луда драма. 2:2 на "Тича" във Варна с изравнителен гол в 92-рата минута, както и последвалите дузпи, при които триумфираха "моряците".

Драматично и неприятно, но все пак гостуването на "Тича" през дъждовната есен си е едно от най-лошите неща, които могат да ти се случат в турнира за Купата. Като цяло това е едно от трудните места за гостуване в българския футбол за всеки гранд.

Сега е различно.

Припомняме, че макар Хебър да бележи прогрес при Любослав Пенев, това е тим пред разпад заради неуредиците с финансирането на клуба. Отборът бе в серия от пет мача без победа. А исторически, Хебър не бе вкарвал гол срещу Левски от цели 23 години. Вчера обаче го направи два пъти и изхвърли "сините" от турнира.

Сред по-неочакваните и смущаващи отпадания в последните години е това през 2016-а, когато Левски загуби от Черно море, но у дома - с 2:3 след продължения. Като цяло твърде рядко се случва "моряците" да имат какъвто и да е повод за радост на "Герена", но в онзи мач изхвърлиха Левски, макар да не бяха в най-доброто си състояние. Нищо общо с днешния състав.

Показателен е фактът, че Черно море тогава отпадна още в следващия кръг от третодивизионния по онова време Литекс.

Само този ранен провал в турнира от 2016-а може да доближи по нелепост до вчерашния от гледна точка на Левски. Но сякаш и той не успява да го задмине.

През годините назад, преди новия век, "сините" има още няколко отпадания във втория си мач, но като цяло те са доста редки. Последното отстраняване на Левски след само един мач е през вече доста далечната 1955-а. Тогава тимът губи с 2:4 от ВВС София - отбор на военновъздушните сили.

Сега обаче палачът на "сините" се оказа разпадащият се Хебър. При това в сезона, в който столичният гранд открито афишира, че ще се бори за титлата и купата. Е, няколко месеца след тези думи на Даниел Боримиров, Левски е на 10 точки от върха в първенството и чисто игрово е доста далеч от истината. А турнирът за Купата на България, виждан като надежда за трофей, е вече история поне за този сезон.

При това - по възможно най-нелепия начин.