След като не участва на последното световно първенство, Нидерландия не започна особено обещаващо пътя си към следващото такова. Селекцията на “лалетата” влезе като фаворит в първия си двубой от квалификациите за Катар 2022 - гостуване в Истанбул на Турция, като това всъщност бе първата среща въобще в пресявките от зона “Европа”.

На олимпийския стадион “Кемал Ататюрк” в турския мегаполис обаче домакините приземиха нидерландците, побеждавайки ги с 4:2 на старта в квалификационна група G.

Героят и основно действащо лице тази вечер бе ветеранът Бурак Йълмаз, който наниза хеттрик във вратата на Тим Крул, който непосредствено преди мача замени в титулярния състав контузения Яспер Силесен. 35-годишният таран за първи път в кариерата си отбелязва три гола в един мач за родината си.

Опитният нападател откри след четвърт час, когато негов удар се отби в Матайс де Лихт за 1:0, а 20 минути по-късно удвои след неспасяемо изпълнение на дузпа. Минута преди почивката гостите претендираха за гол след удар на Де Лихт с глава, но съдиите бяха категорични, че топката е била изчистена от голлинията.

Чалханоглу направи 3:0 с далечен удар почти веднага след началото на второто полувреме. Нидерландците обаче не се отказаха и стигнаха до два гола в рамките на няколко минути - първо Дави Клаасен намали в 75-ата, а после Люк де Йонг добави още един за 3:2 в 77-ата. Бурак Йълмаз обаче ги отказа с невероятен пряк свободен удар в 81-ата минута.

В продължението пък Мемфис Депай пропусна дузпа.