Когато видим резултатът 13:0 във футбола, първоначалната ни реакция е, че са играли професионален срещу аматьорски отбор.

Не такъв бе случаят обаче в шестия кръг на нидерландската "Ередивизи" в съботния ден.

Аякс се изгаври със съперника си ВВВ Венло и то като гост, за да му вкара внушителните 13 безответни гола. Така футболистите на Ерик Тен Хаг подобриха собствения си рекорд за най-голяма победа. Досегашното върхово постижение бе победата им с 12:1 над Витес през 1972-а.

Те накараха десетия в шампионата да изглежда като квартален отбор, който се е събрал минути преди първия съдийски сигнал.

Помогна им червен картон на Кристиан Кум в 50-ата минута, след който вкараха девет от попаденията си.

В герой за Аякс, ако можем да го наречем такъв, се превърна младият Ласина Траоре, който вкара зеш гола. Точни още бяха Юрген Екеленкамп (два пъти), Душан Тадич, Антъни, Дейли Блинд, Клаас-Ян Хунтелаар (два пъти) и Лисандро Мартинес.

Аякс отправи общо 23 удара в мача, а денят е най-тъжен за вратаря на домакините Делано ван Крой, който не може да бъде винен, защото направи и няколко супер спасявания.

С победата си Аякс остава на върха в "Ередивизи" с 15 точки, а ПСВ с мач по-малко има 13.