Два от големите фаворити за футболния трон на Африка - Сенегал и Мароко, се класираха за четвъртфиналите на континенталната надпревара.

Макар двата тима да бяха сериозни фаворити срещу Кабо Верде и Малави, те постигнаха доста по-трудни победи от очакваното.

Финалистът от последното издание Сенегал успя да победи Кабо Верде с 2:0, макар да изкопчи победата в края на мача, при това срещу само деветима противници на игрището.

Първият ключов момент в мача бе в 21-ата минута, когато бившият играч на Черно море - Патрик Андраде, нстъпи опасно противников играч и след преразглеждане с ВАР, Кабо Верде остана с човек по-малко.

Нещата станаха ужасяващи за момчетата на островите Зелени нос, когато в 57-ата минута вратарят Вожиня излезе неразчетено и зловещо нокаутира звездата на Ливърпул Садио Мане, след като двамата сблъскаха главите си. ВАР показа, че вратарят доста закъснява за единоборството, което означаваше нов червен картон.

Пораженията за Мане обаче не бяха сериозни, защото малко по-късно той се разписа за 1:0, а в самия край на мача Амаду Денг оформи крайното 2:0.

Така Сенегал е на четвъртфинали без допуснат гол, а там техен съперник ще е победителят от мача между Мали и Екваториална Гвинея.

Снимка: АР/БТА

В късния мач от програмата друг от фаворитите в турнира - Мароко, постигна победа над Малави с 2:1.

"Атласките лъвове" трябваше да правят обрат в мача, след като Габадиньо Манго вкара уникален гол. Той навърза 100-милионния Ашраф Хакими и с удар от около 40 метра не остави шанс на вратаря на Севиля - Ясин Бону.

Голът обаче събуди мароканците, които след редица пропуски успяха да изравнят в края на първата част чрез Юсеф Ен-Несери.

В 70-ата минута пък Ашраф Хакими оформи окончателният обрат и прати Мароко сред най-добрите осем тима. А там "Атласките лъвове" ще имат много тежък съперник, защото очакват победителя измежду Египет и Кот д'Ивоар.