Народното поверие гласи, че всяка година морето взима жертви на Илинден.

Е, случи се и сега, а жертва бе тимът на ЦСКА, който загуби с 1:3 от Черно море, воден от празнуващия имен ден Илиан Илиев.

"Червените" направиха втора поредна домакинска издънка в първенството след тази срещу Етър (2:2) преди седмица, а слабата им игра от последните мачове продължи.

Домакините бяха безидейни в атака и доста хаотични в защита. Липсваше и агресията в играта им, за което си платиха скъпо.

Това бе първа победа на Черно море на "Българска армия" от 16 години наса, когато през 2003-а младият тогава Георги Илиев вкара за победното 2:1. Поражението бе и най-тежкото за ЦСКА на този стадион десетилетие, когато Миньор спечели с 3:0 насред София.

Въпросителните пред ЦСКА са много. Само една точка от два домакински мача, а в четвъртък предстои най-тежкият тест, този срещу Осиек в Лига Европа.

Снимка: Bulphoto

Чистите положения за ЦСКА в мача бяха само две, докато дисциплинираният тим на Черно море чакаше своите шансове и се възползва от тях.

Единствената по-добра възможност за домакините през първата част се откри пред Али Соу, който се откъсна от отбраната, но си поведе лошо топката и вратарят го изпревари.

Черно море от своя страна играеше доста разумно и дисциплинирано, но в никакъв случай защитно. Играчите на Илиан Илиев изчакваха противника в собствената половина, след което го атакуваха агресивно, а това вършеше работа.

"Морацияте" показаха и завидна ефективност в предни позиции и реализираха единствения си шанс от игра през първите 45 минути.

Исмаил Иса с финт направи за смях бранителя Нуно Томаш и с техничен удар успя да открие в 23-ата минута.

15 по-късно при нова контраатака Стойчо Атанасов изпусна човека си, а впоследствие играс ръка в наказателното поле, като Георги Кабаков нямаше друг избор освен да свири дузпа.

С изпълнението се нагърби Родриго, който удвои.

Двата тима се оттеглиха на полувреме при викове оставка от трибуни, насочени към триото начело на ЦСКА.

Явно в съблекалнията е имало сериозен разговор, защото "червените" започнаха агресивно втората част, а нямаха избор.

Това им помогна да стигнат до две чисти положения, но при първото вратарят Дюлгеров спаси, а след това Евандро стреля встрани с глава.

Този "червен" лек устрем бе тотално спрян след час игра, когато Черно море организира чудесна контраатака, а Родриго реализира втория си гол и трети за тима си. Шокът на "Българска армия" бе пълен.

Последваха минути, в които "моряците" с лекота изтърваха няколко шанса, а ЦСКА изглеждаше безпомощно.

Сякаш от нищото обаче домакините стигнаха до гол. Дебютиращият Соломон Отабор центрира, а Тони Уот вкара първия си гол за ЦСКА.

Това вдъхна наглед някаква надежда на "червените". Те опитваха да атакуват по-често, но опасностите ги нямаше.

Черно море заслужи успеха си и започна първенството с 6 точки. ЦСКА пък има само 1, а проблемите в играта са много повече.