ЦСКА и Левски завършиха наравно 0:0 в голямото дерби на българския футбол, което по традиция се игра на националния стадион "Васил Левски".

Това беше първи мач за двата отбора в плейофната фаза на Първа лига, от която остават само четири кръга. "Червените" за първи път бяха водени от временния си наставник Алън Пардю, а Цанко Цветанов заместваше наказания Мъри Стоилов начело на "сините".

Във второ поредно дерби двата отбора не си вкараха гол, по подобие на мача в началото на март. Тогава ужасните условия със силния снеговалеж не позволиха да падне попадение, но сега отборите сами са си виновни.

И Левски, и ЦСКА направиха непростими пропуски от много изгодни позиции. Завършващите им удари бяха изключително слаби и до голяма степен този мач показа защо Лудогорец отново ще е шампион. Двата столични гранда този път нямат право и да се оправдаят със съдията, защото Георги Кабаков свърши перфектна работа. Билал Бари пропиля най-изгодните шансове за "сините", а за "червените" Маурисио Гарсес, Йоан Баи и Жеферсон могат да съжаляват, че не се записаха сред голмайсторите. Може да се каже, че тимовете си разделиха по едно полувреме, като Левски имаше надмощие през първото, а ЦСКА през второто.

Снимка: Bulphoto

Така Левски в десети пореден мач не успя да победи ЦСКА, като за последно го стори през 2019-а. В този период съперничеството шест пъти завършва наравно, а ЦСКА в четири от случаите триумфира. Сега равенството няма голямо значение, тъй като "червените" остават втори в таблицата с 53 точки, на 11 зад Лудогорец, който играе по-късно днес. "Сините" са пети с 43 точки, на две зад четвъртия Черно море. До края на сезона може да има още едно "вечно дерби", стига и двата отбора да достигнат до финала за Купата.

Може би най-важните събития в мача днес бяха жълтите картони, защото лишават отборите от важни играчи в следващите мачове. Иван Турицов ще пропусне реванша на ЦСКА срещу Славия за Купата, както и дербито с Лудогорец в първенството. Илиян Стефанов от Левски също няма да играе с разградчани, но в полуфинала за Купата.

Първият изгоден шанс в мача се откри пред "сините", когато на контраатака Уелтън се откъсна с топка в крака зад защитата, но последвалият удар прати топката почти в космоса.

Левски продължи да атакува и в 20-ата минута Илиян Стефанов отправи много опасен шут от границата на наказателното поле, като този път топката мина на сантиметри от вратата. Енергията в играта на символичните гости определено бе по-голяма.

Опасните действия продължиха да се развиват пред вратата на "червените" и след половин час игра Иван Турицов направи ключова намеса, след като Уелтън проби и можеше да направи асистенция.

В 43-ата минута ЦСКА организира много обещаваща атака и прати топката в краката на Греъм Кери, който си я нагласи за удар на левия крак. Последвалото изпълнение би засрамило и играч от Трета лига.

И в началото на второто полувреме първият шанс бе за Левски, и то доста изгоден. Драган Михайлович центрира от десния фланг и сложи топката на главата на непокрития Билал Бари, но завършващият удар на мароканеца също бе потресаващ.

В 57-ата минута ЦСКА достигна до най-опасната ситуация пред Николай Михайлов. Йоан Баи подаде на Кери и той стреля по земя от сравнително малък ъгъл, а вратарят на "сините" видя как топката минава на сантиметри от лявата му греда. Късмет за "сините" и раздвижване в атаката на "червените". Минути по-късно и Маурисио Гарсес отправи неточен удар.

В 62-ата минута бе ред на Левски да вдигне феновете си на крака. Билал Бари се пребори за топката с Мено Кох и се откъсна сам срещу вратаря, но Димитър Евтимов излезе и предотврати попадение. Малко след това стражът се намеси и при слаб удар на Уелтън.

Снимка: БТА

В 69-ата минута Иван Турицов пое огромен риск при една дълга топка към Уелтън, но успя да отклони топката в корнер, въпреки че феновете на "сините" поискаха дузпа.

Изгодните ситуации за гол продължиха да не липсват, но просто завършващите удари на футболистите бяха твърде слаби. Поредната такива ситуация дойде в 79-ата минута, когато Йоан Баи получи непокрит топката след центриране на Брадли Мазику от левия фланг, но не успя да я уцели добре и Михайлов улови.

В 84-ата минута ситуацията се повтори. Маурисио Гарсес бе изведен зад защитата и също стреля по ужасяващ начин в ситуация сам срещу вратаря.

Снимка: БТА

В последната трета минута на добавеното време ЦСКА бе на сантиметри от победен гол. Жеферсон пропусна с глава след ново центриране от ляво.

ЦСКА: Димитър Евтимов, Иван Турицов, Амос Юга, Мено Кох, Брадли Мазику, Карлос Мухар, Греъм Кери, Жеферсон, Маурисио Гарсес, Яник Вилсхут, Жорди Кайседо

ЛЕВСКИ: Николай Михайлов, Драган Михайлович, Килиан ван дер Каап, Сонко Сундберг, Цунами, Андриан Краев, Филип Кръстев, Марин Петков, Илиян Стефанов, Уелтон, Билал Бари