ЦСКА изигра един от най-силните си мачове в европейските клубни турнири през последните години и разгроми хърватския Осиек с 4:2 на стадион "Васил Левски".

"Червените" взеха никак не лоша преднина преди реванша в дуела, който е от третия кръг в турнира Лига на конференциите. Ако отборът на Стойчо Младенов изиграе достатъчно концентрирано втория мач, ще се класира за четвъртия кръг, където ще се изправи срещу чешкия Виктория Пилзен или уелския Ню Сейнтс. Преднината можеше да е по-сериозна, но хърватите вкараха късен гол.

ЦСКА беше безпощаден в атака срещу Осиек и направи почти перфектно първо полувреме, в което вкара три попадения и допусна едно. През второто добави още един гол на сметката си, но допусна втори гол във вратата си в последните минути. От "червените" се разписаха Брадли Мазику, Греъм Кери, Жорди Кайседо и Георги Йомов. За гостите точен бе също играч на ЦСКА - Иван Турицов си отбеляза автогол, а в края Михрет Топчагич вкара за крайния резултат.

Снимка: Bulphoto

Вторият в хърватското първенство Осиек във втори случай е на път да падне жертва на ЦСКА в евротурнирите. Същото се случи в квалификациите на Лига Европа през 2019-а, когато след общ резултат 1:1 българският тим триумфира с дузпи.

Първият сериозен шанс в мача се откри пред "червените". В деветата минута Греъм Кери получи на границата на наказателното поле, бутна си топката напред и стреля силно, но последва спасяване на вратаря, който избо в корнер. От последвалия ъглов удар Вальо Антов стреля с глава и стражът Ивушич се намеси отново фантастично.

ЦСКА продължи да играе много силно в атака и имаше още шансове за гол. В 25-ата минута Кери направи двойно подаване с Георги Йомов, но ударът на ирландеца мина встрани.

Малко след това Иван Турицов центрира от десния фланг към Жорди Кайседо, който от малък ъгъл не успя да стреля при чиста позиция.

Моментът за "червените" дойде след половин час игра. Амос Юга спечели топката в центъра на терена и подаде към Брадли Мазику, който направи самостоятелен рейт преди да отправи красив удар за 1:0.

Вторият удар на ЦСКА не закъсня. В 39-ата минута Иван Турицов центрира от десния фланг отново и този път намери Греъм Кери, който със силен удар прониза вратата на гостите за 2:0.

Още в ответната атака Осиек имаше шанс да вкара. Клам Хайслер отправи хубав фалцов удар, който беше спасен от Густаво Бусато. В последвалия корнер хърватите все пак стигнаха до попадение. Иван Фиолич центрира и на близката греда Иван Турицов отклони топката в собствената си врата - 1:2.

Още в ответната атака обаче ЦСКА върна двата си гола аванс. Георги Йомов финтира бранител и центрира меко към Жорди Кайседо, който от близка дистанция вкара за 3:1.

През втората част ЦСКА продължи да е много по-активният отбор в предни позиции. В 57-ата минута Греъм Кери центрира към Кайседо, който и този път стреля с глава, но топката мина покрай гредата.

В 74-ата минута ЦСКА сякаш си гарантира класирането напред. Жорди Кайседо проби по фланга със завидна скорост и пусна успореден на вратата пас, който Георги Йомов нямаше как да не превърне в гол от чиста позиция - 4:1.

В 87-ата минута Осиек имаше хубав златен шанс да върне още едно попадение. Амер Хирош изведе Антонио Манс зад защитата. Последният преодоля вратаря, но не успя да прати топката в опразнената врата.

В последните мигове на мача Осиек се втурна в атака и отправи няколко последователни удара, като няколко от тях бяха блокирани в червено.

За жалост в 93-ата минута Осиек стигна до второто си попадение. Манс центрира от левия фланг и Михрет Топчагич засече с глава за 2:4. В ситуацията Густаво Бусато направи много лошо излизане.

В ответната атака ЦСКА стигна до пряк свободен удар, а при изпълнението му топката срещна горната греда.

ЦСКА: 1. Бусато, 19. Турицов, 2. Матей, 26. Антов, 18. Мазику, 3. Жеферсон, 21. Юга, 8. Кери, 7. Баи, 30. Вилдсхуд, 9. Кайседо

ОСИЕК: 1. Ивушич, 20. Юрчевич, 21. Шкорич, 22. Лончар, 77. Милош, 7. Югович, 19. Жапер, 14. Фиолич, 39. Бохар, 5. Клейнхеслер, 13. Миерес