ЦСКА направи важна крачка към защитата на трофея в Купата на България, след като елиминира с 2:0 на свой терен Локомотив (Пд). Несъмнено това бе големият сблъсък от четвъртфиналите, а и досега в тазгодишното издание на турнира.

Тези отбори се срещнаха на финал през 2020-а, и пловдивският тим спечели с дузпи, а мачовете между "червени" и "черно-бели" в последните години се превърнаха и в едно от марковите съперничества в родния футбол изобщо. През есента в двубой от първенството именно Локо спря почти едногодишна серия на ЦСКА без загуба на неговия стадион, като победи там с 3:1.

Сега бе време за отмъщение и за това поражение, и за споменатия финал отпреди година и половина. Отборът на треньора Стойчо Младенов доминираше и спечели с два гола през първото полувреме в голяма битка, каквато и се очакваше.

Мачът тръгна обаче не по сценария на домакините. И две минути още не бяха изтекли, когато Преслав Боруков се откъсна сам срещу вратаря на ЦСКА Густаво Бусато, който обаче спаси удара му. Бразилецът също има голяма заслуга за победата на своя тим, като това не остана единствената му важна намеса.

Снимка: Startphoto.bg

Първото полувреме постепенно падна в ръцете на "червените" и Локо се озова в ситуацията да губи лесно топката в центъра и да се защитава. Но нямаше сериозни голови ситуации чак до 33-ата минута, когато изригна Жорди Кайседо.

Еквадорецът "включи турбото" по десния фланг и тръгна от централната линия, надбяга защитника на гостите Мартин Паскалев и вкара през краката на вратаря Лукас Рейдър.

Това е 20-и гол за сезона на централния нападател, като той напомни, че не само играта с глава е негова сила.

Подобни голове изработи и срещу Левски през есента (2:1), и с Осиек в евротурнирите (4:2), когато пак проби от центъра и сервира топката на Георги Йомов.

Още 120 секунди минаха и Кайседо отново разкъса защитата на гостите, изведен от Греъм Кери, като бе съборен в наказателното поле. Това щеше да е дузпа, ако не бе намесата на ВАР, доказала, че при паса към него, деветката е бил в засада.

Но вторият гол не закъсня. Силният край на полувремето на ЦСКА бе награден с щастливо попадение на Йомов, който стреля, а топката се отклони от бранител и излъга Рейдър.

Втората част бе контролирана умело от домакините, а Локо стигна до само 2 ситуации, които можеха да върнат интригата. Димитър Илиев стреля с глава в ръцете на Бусато, а в края Боруков отново изпусна сам срещу него, като бразилецът пак спаси. ЦСКА имаше достатъчно положения да реши всичко с трети гол, но също не сполучи в завършващата фаза.

Така тимът на Младенов чака съперник на полуфинала, където се класира в пето поредно издание на турнира. Там двубоите са два, а противник ще бъде определен в останалите три четвъртфинала, които са в сряда и четвъртък. Ето и програмата: