Позор! Само така може да се опише състоянието на българския футбол, след като националният ни отбор записа нова срамна страница и удължи на 8 поредни двубоя серията си без победа.

При завръщането си в София така наречените "лъвове" паднаха с 0:2 от футболното джудже Литва и се закотвиха на дъното в квалификационната група за Евро 2024. От началото на кампанията тимът на Младен Кръстаич е без победа, като има едва 2 точки в актива си. За сведение - Литва вече има 5.

И като стана дума за Кръстаич - съдбата на сръбския селекционер на България изглежда решена. Още повече, че през цялото второ полувреме седемте хиляди фенове по трибуните мощно скандираха "Оставка!". Призиви обаче не само към Кръстаич, а и към ръководството на БФС в ложата на стадиона.

Иначе на терена ключов за развоя на мача се оказа краят на първата част. Тогава Андриан Краев бе изгонен с червен картон, а само минути по-късно Литва поведе след гол на Ширвис. Същият Ширвис, който през втората част заби още един гол. За статистиката - още два гола на литовците бяха отменени заради засада.

Така България вече и на теория няма шанс да се класира за Евро 2024. Което официално означава, че националният ни отбор вече 20 години няма участие на голям футболен форум - за последно беше през 2004 година в Португалия.

Първото положение в двубоя изненадващо бе в полза на гостите. В седмата минута съперников футболист бе изведен сам срещу вратаря на "лъвовете" Иван Дюлгеров, който се намеси чудесно и спаси сигурен гол.

Българските национали пък светкавично отговориха с хубаво центриране към Десподов, но ударът с глава на капитана мина на сантиметри от гредата.

Като цяло - в първите 15 минути играчите на Младен Кръстаич бяха по-активните на терена и притискаха съперника, който разчиташе предимно на опасни контраатаки.

Булфото

Именно след подобна акция падна и гол за Литва след извеждащ пас към Черни, който обаче бе в засада и попадението бе отменено.

В 30 минута Спас Делев изпусна най-чистото положение до този момент в мача. Той получи чудесен пас и се озова сам срещу вратаря на гостите Зубас, но не успя да го преодолее и стреля в тялото му.

Малко след това пропуск на сметката си записа и Преслав Боруков, който не успя да отиграе добре с глава чудесно центриране в наказателното поле. Малко преди края на полувремето - равностоен двубой с почти равно притежание на топката.

Булфото

ЧЕРВЕН КАРТОН! В 42 минута България остана с човек по-малко на терена. Халфът на "Левски" Андриан Краев извърши второ сериозно нарушение в мача и след като вече имаше един жълт картон, грузинският съдия Круашвили го изгони. Тежък удар по "лъвовете".

ГОЛ ЗА ЛИТВА! Кошмарният край на първата част за България се влоши още повече. След изпълнение на корнер и разбъркване Ширвис прати топката в мрежата на България, пеавейки ситуацията на терена още по-тежка за тима на Кръстаич.

При този резултат двата тима се оттеглиха за почивка.

Булфото

Освирквания при излизането на футболистите на терена за втората част.

А Младен Кръстаич извърши 3 смени още на почивката. В игра се появиха Симеон Петров, Лукас Петков и Георги Русев. Излизат Преслав Боруков, Валентин Антов и Ивайло Чочев, като схемата на родния тим стана далеч по-офанзивна.

ВТОРИ ГОЛ ЗА ЛИТВА! Вместо България да потърси обрата, ситуацията от тежка стана безнадеждна. Отново Ширвис порази мрежата на "лъвовете" след хубава атака и удар с глава. Попадение, което изтръгна мощни скандирания "Оставка!" от трибуните по адрес на Кръстаич и ръководството на БФС.

В 63 минута Литва пропусна отличен шанс да покачи резултата още повече, но удар на Фьодор Черни бе избит в корнер.

Ситуацията на терена изнерви "лъвовете", които само в рамките на 2 минути получиха нови два жълти картона - за Илия Груев и Кирил Десподов, които извършиха груби нарушения в средата на терена.

Булфото

И втори отменен гол за Литва. Вратарят Дюлгеров направи груба грешка при изнасянето на топката, подарявайки я на съперников футболист и той я прати в мрежата за 3:0. За радост, системата VAR откри тънка засада и попадението бе отменено. Идентична ситуация с отменения гол на Литва през първата част.

До края литовците просто убиха темпото в двубоя и заслужено си тръгнаха с 3 точки от София.