Тотнъм победи Манчестър Сити с 1:0 в изцяло английския сблъсък от четвъртфиналите на Шампионска лига.

Двубоят бе първи на европейската сцена в историята на новооткрития стадион на "шпорите", а ценното победно попадение на корееца Хюн Мин Сон приближи лондончани до полуфиналите.

За последно Тотнъм попадна сред най-добрите четири тима на континента през далечната 1962-а.

ГАЛЕРИЯ ОТ ДВУБОЯ ВИЖТЕ ТУК >>>

Мачът обаче можеше да се развие в съвсем различна посока, ако не бе пропускът от дузпа на Сити в самото начало.

Рахим Стърлинг направи страхотен пробив и отправи удар, който левият бранител Дани Роуз блокира.

Съдията първоначално отсъди корнер, но тогава на сцената излезе системата ВАР.

Арбитрите в стаичката подсказаха на Бьорн Кайперс, че има игра с ръка, той прегледа повторенията и посочи бялата точка.

Голмайсторът на "гражданите" Серхио Агуеро се нагърби с изпълнението, но то бе спасено от френският страж Юго Лорис.

Снимка: Getty images/ Guliver photos

Този момент очаквано вдъхна увереност на Тотнъм и до края на полувремето "шпорите" бяха по-активният тим на терена.

Единственото по-опасно положение обаче се откри пред Хари Кейн, който по малко щастлив начин се озова непокрит и на стрелкова позиция в наказателното поле но не отправи възможно най-добрият удар и Едерсон спаси.

След дузпата, Сити рядко достигаше до вратата на Тотнъм, а играта на английския шампион бе далеч от познатото ниво.

В началото на втората част "гражданите" опитаха да наложат темпото си, но това доведе само до един удар на Стърлинг и нищо повече.

Домакините отговориха с шанс чрез Сон, а на "Тотнъм стейдиъм" последваха минути без много интересни ситуации, в които двата тима не предприемаха особени рискове.

Тези минути ще се запомнят с травмата която вратарят на Сити получи след тежко падане. Той все пак продължи мача, макар непрестанно държейки се за кръста.

Подобен късмет нямаше нападателят на Тотнъм Хари Кейн, който бе настъпен от Фабиан Делф и накуцвайки напусна терена.

Мачът сякаш отиваше към 0:0, което нямаше да е незаслужено, но от нищото, Тотнъм успя да открие.

Отбраната на Сити заспа и остави отиващата в аут топка, но упоритостта на Хюн Мин Сон му се отблагодари. Кореецът я спря точно на линията, обърна се, елиминира един бранител и отбеляза победен гол.

Този гол донесе успеха на Тотнъм и дава на лондончани солидно предимство преди тежкия реванш, който ги очаква в Манчестър след седмица.