Българският шампион Лудогорец изтегли тежък съперник за втория квалификационен кръг в Шампионска лига - датския първенец Мидтиланд. Разбира се, разградчани ще се изправят срещу "вълците", ако преди това се справят със скромния тим на Будучност от Черна гора. При традиционните амбиции на българския клуб и поставените цели пред треньора Павел Върба, срещата с черногорците не би трябвало да е проблем.

След това обаче ще дойде трудното. Мидтиланд се доказа като един от най-силните отбори в Северна Европа, а през миналия сезон стана шампион в Дания с внушителната преднина от 14 точки пред втория - а той бе грандът Копенхаген, който беляза рядък и тежък провал.

Да, това е същият Копенхаген, който тази вечер ще се изправи срещу Манчестър Юнайтед в четвъртфинал на Лига Европа, а преди няколко дни елиминира с разгромно 3:0 турския шампион Истанбул ББ. Ето този тим в момента е със статут на втория най-добър отбор в Дания заради съперника на Лудогорец.

Припомняме, че в последните два сезона ЦСКА (общ резултат 2:4) и шампионите от Разград (1:2) загубиха от Копенхаген съответно в третия квалификационен кръг и 1/16-финалите на Лига Европа.

Снимка: Туитър

В този ред на мисли Мидтиланд може и вероятно ще се окаже още по-тежък съперник. Но какво знаем за отбора от Хернинг, в който се подвизава и българинът Божидар Краев? И за който неотдавта игра друг национал - Николай Бодуров?

Мидтиланд е млад клуб, който беше създаден през 1999-а след обединение между Икаст ФС (1935 г.) и Хернинг Фремад (1918 г.), които дълги години са непримирими съперници, но не постигат нищо в елита.

Така Джони Руне, които притежава бизнес за мебели и дърводелство в града, създава новия клуб в сътрудничество с Стийн Хесел, който пък е сътрудник на "Мерцедес" в страната. За първи път Мидтиланд се класира за Суперлигата през 2000 година, когато постига рекорд за най-много точки във втора лига - 76.

През 2014-а собственикът на английския Брентфорд Матю Бенъм купува основния дял акции на датския клуб и става мажоритарен собственик. Моментално отборът тръгва нагоре и печели първата си титла през сезон 2014/15 г.

Оттогава тимът не е падал под четвърто място, като завършва в следващите години трети, четвърти, първи, втори и сега - отново е шампион. Три титли за пет години.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Мидтиланд може да бъде пример за българския футбол, защото е образец за развиване на млади местни футболисти и притежава една от най-успешните скандинавски академии за таланти.

Клубът традиционно разчита на свои юноши и често осъществява техни значими трансфери в чужбина. Примерите са много - Пьоне Систо в Селта (6 млн. евро), Расмус Кристенсен в Аякс (5,5 млн.), Уинстън Рийд в Уест Хям (4,5 млн.), Симон Кяер в Палермо (4 млн.) и още.

Стадионът на Мидтиланд - "MCH Arena", събира 12 хиляди души, но той няма да бъде използван за сблъсъка с Лудогорец, тъй като победителят ще се реши в един мач в Разград на 18 или 19 август.

"Вълците", както е известен отборът, вече има и своята история в европейските клубни турнири, макар още да не са достигали до групите на Шампионска лига. В предишните си два шанса да го сторят, те загубиха в третия квалификационен кръг от кипърския АПОЕЛ с голове на чужд терен през 2015-а (общ резултат 2:2) и от Астана във втория кръг (1:2) през 2018-а.

Клубът само веднъж успя да се класира за групите на Лига Европа, като това се случи през сезон 2015/16 г. Тогава продължи в компанията на Наполи, Брюж и Легия (Варшава), като записа по една победа срещу последните два споменати отбора.

След това отпадна в елиминациите от Манчестър Юнайтед в мач, в който изгря звездата на Маркъс Рашфорд. Преди това обаче постигнаха историческа победа с 2:1 над "червените дяволи" в Дания.

В момента съставът на наставника Брайън Приске е сплав между местни по-опитни играчи и класни чужденци. Най-скъпо оцененият футболист е 22-годишният бразилски халф Евандер, който дойде от Вашку да Гама и вкара 8 гола през миналия сезон. Вторият най-скъп играч е нигерийският халф Франк Ониека.

Датският шампион никога не се е изправял срещу български отбор, но за сметка на това три пъти игра с англичани - срещу Манчестър Сити, Саутхемптън и вече споменатият Юнайтед.

През миналия сезон Мидтиланд отпадна в третия квалфиикационен кръг на Лига Европа след общ резултат 3:7 срещу шотландския вицешампион Рейнджърс.

"Вълците" със сигурност ще влязат като фаворит на букмейкърите срещу българския шампион, но разградчани могат да се опрат на факта, че са домакини (макар и без публика).

Съперничествата между родни и датски клубове започва през 1978 година, когато в първия кръг на турнира за Купата на европейските шампиони Локомотив (София) отстранява Одензе след 2:2 и 2:1.

През 1986-а Левски елиминира Болдклубен 1903 след 0:1 и 2:0, като мачът е от първи кръг в турнира за Купата на носителите на национални купи.

В първия кръг на квалификациите за Шампионска лига през 2002 година Левски срещна гранда на Дания Брьондби и победи с 4:1 в София, при 1:1 в гостуването. Дотук добре.

Останалите ни мачове с датски отбори обаче са три отпадания от Копенхаген (на Лудогорец, ЦСКА и Левски), както и загуба на Берое от Брьондби с общ резултат 0:1 през 2015-а.