Системата ВАР предизвика нова вълна от недоволство в Англия след вчерашните мачове от Висшата лига.

Причината отново бе в отменен гол заради засада, при който за пореден път не стана много ясно как нападателят нарушава правилата и по какъв точно начин печели предимство пред защитниците с действията си.

Случката се разигра в 18-ата минута на мача межуд Кристъл Палас и Лийдс, който домакините спечелиха с 4:1.

Двубоят обаче можеше да се развие по съвсем друг начин, ако голът на Патрик Бамфорд за 1:1 бе зачетен.

Бамфорд бе изведен от свой съотборник на отлична позиция, като за напдателят не бе проблем да копне топката покрай излезлия да го пресрещне вратар.

След продължителна консултация с ВАР, главният съдия отмени попадението заради засада, а ето и стоп кадъра от момента на паса към Бамфорд.

Снимка: Twitter

Очевидно ръката на нападателя на Лийдс е в засада, докато той сочи към своя съотборник къде иска топката. Естествено, че ръката не е част от тялото, с която можеш да вкараш гол, така че позицията й в този момент няма значение .

Попадението бе отменено заради долната част на рамото на Бамфорд, което според графиката е с милиметри в засада.

Тук обаче веднага изниква въпросът, какво предимство дава това на атакуващия играч в случая. Едва ли изобщо има такова, защото в този момент краката и тялото на голмайстора дори са с почти метър зад тялото на намиращия се вдясно от него бранител.

Поредното странно решение на ВАР, което доказва, че има доста неща за подобрение в тази система. Едно от тях със сигурност трябва да бъдат тези линии при засадите, които просто да бъдат по-дебели.

Няма как част от тялото, с която не играеш, но е милиметри в засада, да ти дава предимство. Вероятно в тези ситуации системата трябва да пуска поне няколко сантиметра разлика в позициите на играчите.

Доста скандали имаше след мърсисайдското дерби между Евертън и Ливърпул преди три седмици.

Тогава шампионите достигнаха до победа с 3:2 в последнат аминута, но ВАР отмени гола, което означаваше краен резултат 2:2.

Причината отново бе доста спорна, като намиращият се с гръб към вратата Садио Мане, се оказа със задната си част на рамото в засада. Сенегалецът дори не бе фронтално срещу вратата, като и той не бе голмайстор в случая, а автор на асистенцията.