Възроден от завръщането на обожавания от феновете му Марсело Гаярдо начело на тима, Ривер Плейт прескочи в четвъртфиналите на Копа Либертадорес.

Грандът бе позагубил пътя при треньора Мартин Демикелис, но върна Гаярдо преди 15 дни, а резултатите вече се подобряват. С победа на реванша срещу Тайерес (Кордоба) с 2:1 и общо 3:1 в двата мача, Ривер е четвъртфиналист.

Голове на Мигел Борха и Санти Симон дадоха аванс на "милионерите", а Феде Гироти върна попадение за гостите, но късно. 81 хиляди напълниха "Монументал" за мача и дадоха криле на своите.

Така колосът от Буенос Айрес е сред най-силните осем в турнира, който е печелил 4 пъти и общо 7 пъти е бил на финал. Само с Гаярдо, който водеше тима от 2014-а до 2022-ра, отборът с червената ивица на екипа стигна три финала и спечели два пъти трофея.

Плюс един триумф в Копа Судамерикана, втория по сила турнир на континента. С победата тази сутрин Гаярдо стана рекордьор на Копа Либертадорес - 17 елиминирани съперника, повече от всеки друг в историята.

На четвъртфинал Ривер чака чилийския Коло Коло за два мача на 18 и 25 септември, като определено е фаворит да иде на полуфинал. Турнирът, както обикновено в последните сезони, е океан, осеан с бразилски "акули".

Тази сутрин Ботафого изхвърли Палмейрас след 2:2 като гост (и 2:1 у дома) в изцяло бразилски сблъсък, а в петък сутринта Сао Пауло е фаворит да бие уругвайския Национал в реванша след 0:0 навън.

Също в петък Фламенго отива в Боливия да защитава аванса си от 2:0 срещу Боливар преди реванша.

Вече имаме един бразилски четвъртфинал - Флуминензе срещу Атлетико Минейро. Ако Сао Пауло продължи, ще срещне Ботафого в още един сблъсък само с тимове от тази страна.

Уругвайският Пенярол пък чака Фламенго (или Боливар) и е изключително вероятно три от четирите полуфиналисти да са от Бразилия - за два би било сигурно при такъв сценарий. Двойката Ривер - Коло Коло обаче ще излъчи разлика.

Всъщност, именно бразилски тимове печелят всяко от последните пет издания на надпреварата, като последният шампион на Копа Либертадорес, който наруши доминацията им, е именно Ривер Плейт (2018 г.).