Третият квалфикационен кръг в Шампионска лига донесе нова драматична вечер в големите мачове, а изненади този път не липсваха.

Най-голямата от тях е, че шампионът от 2004-а Порто безславно отпадна още тук след тежко поражение от руския Краснодар с 2:3 на реванша.

Португалският шампион спечели преди седмица в Русия с 1:0, но бе шокиран на "Ещадио до Драгао" след три гола на Краснодар в първите 35 минути на мача.

Така с общ резултат 3:3 и повече голове на чужд терен руснаците ще играят плейоф в Шампионска лига срещу гръцкия Олимпиакос, който отстрани Истанбул Башакшехир с 2:0 и общ резултат 3:0.

Другият гранд, който се прости с надпреварата е, е шотландският хегемон Селтик. В луд мач "детелините" паднаха с 3:4 от Клуж в Шотландия и отпаднаха от турнира след общ резултат 4:5.

Селтик на два пъти повеждаше в мача, но допусна обрат след 80-та минута, а румънският шампион, воден от Дан Петреску, показа героизъм. В търсене на място в групите ще играе с чешкия шампион Славия (Прага).

Това обаче не е последната изненада. Швейцарският Базел, който е традиционен член на груповата фаза, също отпадна. Тимът допусна втора загуба от сензацията ЛАСК (Линц) от Австрия - 1:3 като гост и общ резултат 2:5.

Скромният австрийски тим ще играе в плейофите с белгийския Брюж.

Драма имаше и в Амстердам, където Аякс през иглени уши отстрани гръцкия ПАОК - 3:2 и общ резултат 4:3. Амстердамци допуснаха ранен пасив, но получиха три дузпи от английския съдия Крейг Поусън.

Първата от тях бе изпусната от Душан Тадич, но сърбинът вкара следващите две. Гол вкара и защитникът Николас Таляфико, за да се разминат миналогодишните полуфиналисти със срамно отпадане.

В плейофите Аякс има наглед лек, но коварен съперник в лицето на АПОЕЛ (Никозия).

Най-голямата драма обаче бе в Копенхаген. Местният шампион завърши наравно 1:1 в редовното време със сръбския шампион Цървена Звезда, който игра дълго време с човек по-малко.

Така след 120 минути игра се стигна до дузпи като за филм. След десетки пропуски и общо 22 изпълнения, "звездашите" доказаха, че са кралете на драмата в Шампионска лига, триумфирайки със 7:6 от бялата точка.

Бяла точка реално нямаше - топката се поставяше в едно кално и изровено пространство, където трябваше да е точката на дузпата. Поне четирима от изпълнителите не успяха именно заради това - краката им се губеха опора в калта и пращаха топката високо над вратата.

Големият герой бе бившият вратар на Лудогорец Милан Борян, койт спаси три дузпи.  Европейският шампион от 1991 г. се класира за плейофите, където ще мери сили с швейцарския шампион Йънг Бойс.