Бразислкият вратар Алисон, който бе почти перфектен за трите си сезона в Ливърпул, днес преживя най-кошмарната си вечер на Острова. Той бе с основна заслуга неговият тим да загуби с 1:4 дербито срещу Манчестър Сити, противопоставило последните два шампиона на Англия.

И според мнозина това бе мач, който до голяма степен можеше да предреши битката за титлата, защото и през този сезон двата тима изглеждат с най-голям потенциал. А звучното 4:1 насред "Анфийл" със сигурност бе сериозна заявка от Пеп Гуардиола и неговите момчета.

Манчестър Сити вече има 10 точки аванс пред Ливърпул и пет пред втория Манчестър Юнайтед, като също така "гражданите" имат и мач по малко. При оставащите 15 кръга, а и с оглед формата на "гражданите", изглежда доста вероятно титлата да акостира на "Етихад" след година прекъсване.

А кризата във Ливърпул изглежда далеч от това да бъде разрешена. В продължение на 68 мача "Анфийлд" се бе превърнал в непревземаема крепост за тима на Клоп.

Сега обаче ситуацията е съвсем различна. Ливърпул е в серия от три поражения у дома и общо 5 мача без успех на "Анфийлд". Последната домакинска победа дойда в средата на декември, а може би това е досататъчно обяснения, защо мърсисайдци едва ли ще успеят да защитят титлата си.

Ливърпул за последно допусна три поредни загуби у дома във Висшата лига през далечната 1963-а. Четири попадения на митичния "Анфийл" пък за последно си позволи да вкара Арсенал при онова паметно 4:4 през 2009-а.

Днес всичко за шампионите се преобърна само в рамките на три минути с главно действащо лице вратарят Алисон.

Резултатът в 73-ата минута бе 1:1, след като Илкай Гюндоган изведе Сити напред в самото начало на втората част, а Мохамед Салах изравни от дузпа.

Всъщност преди гола си Гюндоган бе грешник, защото изпусна дузпа за Сити през първата част, а претенции за наказателен удар имаха и домакините, след като топката срещна ръката на бранител, но реферът прецени, че нарушение на правилата няма.

И така в 73-ата минута, когато доста интересният мач можеше да отиде във всяка една посока, а ремито нямаше да е незаслужен резултат, дойде кошмарът за Алисон.

В рамките на няколко секунди той на два пъти подаде топката на противникови играчи при изнасянето, като при вторият път Фил Фоудън подаде успоредно на голлинията и Гюндоган с втория си гол отново изведе Сити напред.

Снимка: АР/БТА

А бразилският страж не си взе поука, защото само три минути по-късно отново допусна същата грешка при изнасяне на топката. Този път той подаде на Бернардо Силва, а португалежцът копна към Рахим Стърлин, който без проблемно от около метър покачи на 3:1 за гостите.

За да е унижението пълно, младият английски национал Фил Фоудън с брилянтен гол оформи звучното 4:1 за Сити насред "Анфийлд".

Резултат, който дълго ще се помни, а и е доста вероянто това да е мачът, определил новия шампион на Англия.

Снимка: Getty images