ЦСКА и Левски се изправят един срещу друг в дерби №150 на ниво Първа лига.

Мачът е от 17:45 на националния стадион "Васил Левски", като ще бъде излъчен по Diema sport.

Дербито ще е първо през сезона, а по традиция от последните години, именно първите мачове между "сини" и "червени" са най-посетени и с най-добра обстановка.

В тези 149 сблъсъка на ниво първенство до момента, Левски има минимално предимство.

55 победи за "синтие", срещу 54 за ЦСКА, а 40 мача са завършили наравно.

В общия баланс във всички турнири предимството на Левски е по-сериозно - 82 победи, срещу 68 за съперника от 202 мача.

Снимка: Bulphoto

Когато на терена излязат тези два отбора, подобни статистики нямат никакво значение. Същото важи за моментната форма, за контузени и наказани играчи.

Единственото, което има значение са тези 90 минути на терена, в които обикновени печели отборът с по-голямо желание.

Ако се замислим, трудно ще посочим повече от 2 или 3 мача между тези тимове в последните 15 години и да кажем, че наистина е имало зрелище на терена.

Повечето двубои се играят нервно и предпазливо, по-скоро с мисъл да не се загуби.

Въпреки това мач между ЦСКА и Левски си остава №1 в България, а след няколкомесечна пауза феновете са жадни за него.

Левски влиза в двубоя като лидер в класирането, макар да са минали едва 7 кръг, това ще е осмият.

ЦСКА пък започна кръга от четвъртата позиция, с 4 точки по-малко от днешния си съперник.

Въпреки разликата в точките, трудно можем да посочим фаворит или отбор с предимство в този мач.

Двата тима не впечатляват с невероятна игра и показват доста слабости, както в нападение, така и в отбрана.

На скамейката на Левски за първи път в такъв мач ще седне Петър Хубчев.

Като играч обаче той има 8 участия със "синия" екип, като записва 3 победи, 3 равенства и две поражения.

На отсрещната страна срещу него застана човек врял и кипял във футбола, не само в тези мачове.

Това ще е шесто дерби за сърбина и пето от страната на ЦСКА. Доато води Левски той записва победа, два равни и загуба, а с ЦСКА има само един мач, при това спечелен.

Става въпрос за последната среща между двата тима в края наминалото първенство, когато "червените" надделяха с 2:0.

От този последен мач двата отбора не изглеждат толкова променени, което е рядкост, предвид потока от играчи, които преминават през "сини" и червени".

От 11-те играчи, които започнаха за Левски, само двама не са в отбора днес - Давиде Мариани и Седрик Унтонджи.

Разбира се, някои като вратаря Николай Михайлов и контузения Станислав Костов няма да започнат, но все пак още са част от състава.

При ЦСКА също само двама са далеч от клуба - Божидар Чорбаджийски и Жоржиньо.

Тези факти говорят, че днешното дерби няма да е непозната територия за отборите, ще видим играчи с доста опит в него.

През септември двата тима са се срещали 18 пъти, когато става въпрос за първенство.

Тогава Левски има леко предимство - 8 победи.

Паметна остава тази със 7:1 през 1994-а. ЦСКА пък има 6 успеха през деветия месец от годината. Точно 41 години преди въпросното 7:1, ЦСКА печели с 5:0.

Равните мачове през този месец са 4, като всичките са голови.

Предвид стила на двата тима, трудно можем да мислим за голово шоу на националния стадион днес.

Очакваме обаче шоу и над 20 хиляди по трибуните, в дерби №150 на ниво първенство между "сини" и "червените".