ЦСКА е носител на Купата на България за 2021 година.

"Червените" победиха Арда с 1:0 във финалния мач, с гол пет минути преди края на редовното време.

Така ЦСКА грабна първия си трофей от пет години насам, когато отново бе спечелена Купа на странанта, а тогава "червените" все още бяха представител на Трета лига.

Купата е общо 21-а в богатата витрина на ЦСКА, като също така отборът успя да се реваншира пред своите фенове за поражението след дузпи, което допуснаха преди година срещу Локомотив (Пловдив), отново на финала.

Решението на министерството да пусне 50% от капацитета на "Васил Левски" създаде страхотна футболна атмосфера, като за истински финал. А след последния му съдийски сигнал радостта бе за "червената" част на стадиона, изпълнила почти до краен предел секторите "В" и "Г".

ГАЛЕРИЯ ОТ ФИНАЛА ВИЖТЕ ТУК >>>

Триумфът в турнира също така означава, че ЦСКА със сигурност ще играе в Европа през следващия сезон, като на практика няма особено значение дали "червените" ще завършат на второ или трето място в Първа лига.

Снимка: Bulphoto

Арда от своя страна изигра най-големия мач в историята си до този момент. Момчетата от Кърджали се бориха мъжки и бяха равностойни, но се порпукаха в края.

За Арда също така стана ясно, че ще трябва да играе бараж срещу седмия, за да може да дсотигне до европейските турнири, което също ще бъде огромно постижение за клуба.

Освен това спечеленият трофей е първи за Любослав Пенев като треньор на ЦСКА за всичките му четири престоя в клуба. От другата страна Николай Киров загуби своя втори финал. Освен днес той претърпя поражение и в пловдивския финал между Ботев и Локомотив, но пък година преди това го спечели.

ЦСКА очаквано започна много по-агресивно и още в четвъртата минута стигна до страхотно положение, при което обаче Иван Караджов отлично спаси удара на Федерико Варела.

"Червените" продължиха да са отборът, който атакуваше по-често и владееше повече топката през тази първа част, но така и не достигнаха до ново добро положение.

Игарчите на Арда се бранеха по отличен начин и успяваха да използват почти всеки появил се шанс за контраатака.

Густаво Бусато дори на два пъти трябваше да се намесва след опасни удари от дистанция на играчите в сини екипи.

На фона на тези 45 минути, двата тима сякаш логично се оттеглиха при равен резултат на почивката.

Втората част не беше много по-различна, като двата тима действаха още по-предпазливо. Дори в огромни части от полувремето Арда бе по-опасен на терена, а играчите на ЦСКА бяха видимо притеснени и изнервени.

Спасе Делев пробва късмета си от пряк свободен удар, а пък Бусато направи ново решително спасяване, срещу озовалия се сам срещу него Емил Мартинов.

И така, когато излгеждаше, че мачът отива към продължения, защото двата отбора не предприемаха рискове, дойде ударът на ЦСКА.

Амос Юга пробва чудесен пас към Бисмар Чарлс, ганаецът спря топката на гърди, освободи се от Алекс Петков и с отличен удар прати топката във вратата.

Това бе и решителният миг, който донесе 21-ата Купа на България във витрината на ЦСКА.