Шотландия, Унгария и Словакия са последните три нации, които си спечелиха квоти за Европейското първенство по футбол, след като часове по-рано това направи и Северна Македония.

Драмата беше пълна, след като в Белград и Белфаст мачовете се решиха след 120 минути, а в Будапеща унгарците направиха късен обрат.

Но да започнем от сръбската столица. Там домакините търсеха първо класиране на Европейско първенство от 2000 година насам, но загубиха след 1:1 в редовното време и продълженията и загуба с 4:5 при дузпите.

Под проливния дъжд над "Мала Маракана" - стадион, който безброй пъти е носил щастие на сърбите, Шотландия поведе в 52-ата минута с хубав гол по земя на Райън Кристи от границата на наказателното поле.

И когато изглеждаше, че всичко е на път да свърши за домакините, в последната 90-а минута на редовното време нападателят на Реал (Мадрид) Лука Йович изравни, след като бе оставен непокрит при ъглов удар.

Стигна се до две продължения и впоследствие дузпи, в които нападателят на Фулъм Александър Митрович изпусна последната 10-а. Така Шотландия триумфира по подобие на полуфиналите срещу Израел, когато отново отбеляза всичките наказателни удари.

Шотландците също не се бяха класирали на Европейско от началото на новия век, но сега си го заслужиха с търпеливата игра, която показаха в Белград. Съперникът ми бе много по-класен като единици, но това не пролича от качеството на двубоя.

Драмата беше пълна и в Будапеща, където до 88-ата минута нашият палач Унгария изоставаше с 0:1 от Исландия. "Маджарите" обърнаха още преди последния съдийски сигнал и отново ще са на еврошампионата.

Гилфи Сигурдсон откри за северняците още в 11-ата минута от пряк свободен удар, като голяма грешка направи вратаря Петър Гулаши.

Късно в 88-ата минута Унгария изравни чрез Луик Него, който на свой ред се възползва от безумна колективна грешка от исландските защитници. Напрежението си каза думата.

Исландия натисна да търси победен гол в продължението на срещата, но вместо това допусна такъв на контраатака. Собошай тръгна от левия фланг, проби през центъра и с чудесен удар по земя прати отново в екстаз сънародниците си.

В Белфаст големият победител бе Словакия чрез победа с 2:1 след продължения срещу домакина Северна Ирландия.

Хурай Куцка откри в 17-ата минута, след като се възползва от грешен пас на Джордж Савил, който го изведе зад защитата. Сам срещу вратаря халфът на Парма не сгреши за 1:0.

И тук обаче имаше късна драма. В 87-ата минута Шкриниар от гостите си отбеляза автогол след остро центриране на Пади Макнеър.

В 110-ата минута от продълженията словаците стигнаха до победен гол на резервата Михал Дуриш, който с хубав удар по земя матира вратаря - 2:1.