Япония спечели с 2:0 футболното дерби срещу големия си враг Китай от световните квалификациите за Мондиала в Катар.

Двубоят бе от група "В" на финалния етап от квалификациите в зона Азия, където в тежка битка за първите две места са се вкопчили Саудиткса Арабия, Япония и Австралия.

Японците успяха да надвият без проблем своя исторически съперник, който обаче им отстъпва значително що се отнася до футболна класа.

Още в 13-ата минута Юя Осако откри резултата от дузпа, а след час игра халфът Юня Ито реши всичко с втори гол.

Япония спокойно можеше да спечели мача с далеч по-сериозен резултат, след като имаше тотално надмощие през цялата среща, в която гостите от Китай отправиха само един удар, при това неточен.

Също убедителен успех постигна и тимът на Австралия, който победи Виетнам с 4:0 в Мелбърн.

Австралийците нямаха абсолютно никакъв проблем срещу намиращия се на последното място без точков актив тим на виетнамците, разгромявайки го с четири гола.

Джейми Макларън и Том Рогич вкараха през първата част, а през втората Крейг Гудуин и Райли Макгри оформиха крайния резултат.

Така при оставащи три мача до края на групата, Япония е на второ място с 15 точки, а Австралия е на третата позиция с 14. Лидер е Саудитска Арабия с 16, като тази вечер арабите могат да увеличат аванса си, ако спечелят своето домакинство на Оман.

Първите два тима от групата отиват на Мондиал, докато третият ще играе бараж.