Юношеският национален отбор на България до 17 години започна с победа финалния етап от квалификациите за Европейското първенство в тази възраст.

Родният тим победи Финландия с 1:0 в първи мач от Група "8", в която освен днешния ни противник, конкуренти са ни още домакинът Португалия и отборът на Ейре.

За Европейското първенство в Израел през лятото ще се класира победителят от групата, както и вторият тим, стига да не е най-слабият подгласник от всичките осем групи.

Отборът ни в тази възраст затвърди добрите впечатления, които остави в първата фаза на квалификациите през ноември, когато отстрани отборите на Хърватия и Сърбия насред Белград.

Сега момчетата ни грабнаха ценни три точки и направиха първата крачка към евентуално участие на Европейско.

Единственият гол в мача вкара юношата на Славия Роберто Райчев, който е син на добре познатич играч на "белите" от близкото минало - Илия Илиев. В 16-ата минута на мача вратарят ни Божев изрита хубаво топката, която Антоан Стоянов отклони с галва, за да изведе Райчев сам срещу вратаря, а младият нападател на Славия не сбърка за 1:0.

Тази голова атака за България започна от нарушение, заради което бе отменен гол на финладците секунди по-рано, когато техен играч фаулира родния страж.

През целия двубой юношите на България бяха предприели по-прдпазлив подход с доста опасни контраатаки, които доведоха до редица добри положения.

В началото на втората част отборът ни дори уцели греда, след която в ответната атака финландците получиха право да изпълнят дузпа.

Доста грешно решение на реферът от Косово, който видя игра с ръка на бранителя ни Мартин Георгиев, но такава нямаше.

За щастие Яспер Ялонен не уцели вратата, а до края финландците така и не успяха да намерят път към българската врата, макар физически да изглеждаха доста по-свежи в заключителните мигове от мача.

По този начин България тръгна с успех, а след четири дни родният тим има тежка среща с домакина на тази група Португалия.

По-късно днес е другият мач от групата между Португалия и Ейре.