Лионел Меси изглежда като сигурно ново попълнение на френския гранд Пари Сен Жермен.

Реално, след изненадващия развод между аржентинеца и Барселона, вариантите за негов следва отбор бяха само два - парижани и Манчестър Сити. Това изглеждат като единствените две структури, които могат да си позволят да покрият финансовите му изисквания, а и до голяма степен спортно-техническите.

Защото освен че Меси е един от най-скъпоплатените спортисти в света, той ще продължи да иска да печели титли и да е участник в елиминациите на Шампионската лига. Това, че е на 34 години не означава, че не е гладен за още успехи. Все пак точно този глад движи него и Роналдо напред вече толкова много години.

Но как ПСЖ може да си позволи Меси? Как собственикът Насер Ал-Хелайфи ще избегне санкциите на финансовия феърплей, при положение, че трябва да плаща още заплатите на хора като Неймар, Килиан Мбапе, Мауро Икарди, Серхио Рамос, Джиджи Донарума и т.н.

Истината е, че катарският милиардер изобщо не се страхува от тези санкции, дори и да се сблъска с тях. Новите правила на ФИФА и УЕФА по финансовия феърплей сочат, че следващият период, в който може да бъде наказан един отбор, е след 3 години.

Планът на Насер е в предстоящите три сезона с Меси в редиците си да спечели поне веднъж Шампионската лига. Това ще доведе до неизмерими приходи. Към тях добавяме и маркетинговия бум, който ще донесе аржентинеца в Париж - продажба на фланелки, фен артикули, рекламна дейност и т.н.

Ал-Хелайфи може да направи толкова пари в следващите три сезона, че изобщо да не го притеснят санкциите по финансовия феърплей. Освен това в този период неговата родина Катар посреща Световното първенство, а той бе сред главните "виновници" за това противоречиво връчено домакинство.

Меси най-вероятно ще получи двугодишен договор с опция за удължаването му с още една. Смята се, че детайлите по него вече са уточнени и аржентинецът се е съгласил да сложи подписа. И все пак, нищо във футбола не е сигурно, докато не е черно на бяло. А и ПСЖ няма как още да приеме всичко за сигурно, тъй като подобна бе ситуацията и в Барселона, но всичко се обърна с главата надолу буквално за часове.

През този сезон парижани привлякоха още Серхио Рамос, Ашраф Хакими, Жоржиньо Вайналдум и Джанлуиджи Донарума. Всички те ще взимат значително по-големи заплати от тези, които са взимали съответно в Реал Мадрид, Интер, Ливърпул и Милан.

Снимка: Getty Images

Важно е да се уточни, че мерките по финансовия феърплей бяха значително разхлабени заради пандемията. През март президентът по въпросите с финансовата стабилност на УЕФА Андреа Тревозо призна за това:

"Пандемията предизвика криза в приходите и имаше лошо влияние върху клубовете. Тази криза е много различна от всичко, с което сме се сблъсквали преди. В такава ситуация клубовете страдат. Изпитват трудности при изпълнение на задълженията си. Основните правила трябва да се изменят винаги и да се адаптират",

Меси ще печели по 40 милиона евро на година след платени данъци. Сумата не е много по-висока от тази на Неймар, който заработва по 35 милиона. За сравнение аржентинеца прибираше в Барса по 75 милиона за последните четири сезона.

Таксите, които ПСЖ плаща за даден трансфер и заплатата на играча, се плащат поравно на година спрямо продължителността на договора и стойността на покупката. Например за трансфера на Неймар от 222 милиона, парижани платиха пет равни части по 44,4 милиона. За този на Мбапе от 120 милиона евро, се платиха по 35 млн. на година.

Снимка: Getty Images

ПСЖ ще опита да съкрати тези разходи по финансовия феърплей чрез продажба на ненужни играчи. Може да се позволи обаче сред тях да не е Мбапе, който най-вероятно ще остане в суперотбора.

Предимството на ПСЖ не е само по финансовата част. Насер Ал-Хелайфи е близък до ФИФА. Той бе един от първите, които се обърна срещу проекта за Европейска Суперлига и застана  на страната на футболната централа.

Така че предпоставките за мегатрансфера на Лионел Меси не са една или две. ПСЖ има правото да го привлече, а и да няма, е готов да плати цената.