Лудогорец за девети път в 11-те си европейски сезона започва участие в групова фаза на някой от турнирите, а то ще е от онези, които, независимо от резултата, ще получат отзвук из целия континент.

Причината е, че родният шампион посреща не кой да е, а Рома, при това - воден от Специалния Жозе Моуриньо. Мачът е тази вечер от 19:45 в Разград, като ще може да го наблюдавате по MAX Sport 3 HD.

За клубния ни футбол винаги е страхотна новина, когато отбори от калибър на Рома, още повече в ролята си на настоящ шампион от един от турнирите, идва у нас. А и в присъствието на Моуриньо, който е треньорско величие.

Но в последните години и Рома, и Жозе, сякаш бяха орисани да идват всяка есен в България. За последните три сезона "вълците" гостуват за трети път у нас, а Жозе Моуриньо - за четвърти.

ВИЖТЕ ПРОГРАМАТА С МАЧОВЕ ОТ ЛИГА ЕВРОПА ДНЕС>>>

Римляните имаха две поредни визити в София на ЦСКА. Първата в турнира Лига Европа, втората в Лигата на конференциите. И двата мача на "Васил Левски" бяха в началото на месец декември, в последна среща от груповата фаза, като и в двата случая "вълците" вече си бяха осигурили мястото напред в турнира.

В първия случай ЦСКА спечели с 3:1, записвайки поредната си славна европейска победа, докато за Рома това бе мач, който тифозите бързо искаха да забравят.

Снимка: Bulphoto

Година по-късно - в края на 2021-а, видяхме второто издание на същия мач, но този път предводител на Рома бе Жозе Моуриньо.

Воденият от Специалния състав поведе с 3:0 на "Васил Левски", но очевидно помислил, че работата е свършена, допусна два гола в последните 15 минути на мача, за да спечели все пак с 3:2.

Този двубой в София се оказа решителен за първото място на "вълците' в групата, а в последствие те спечелиха Лигата на конференциите.

За Моуриньо въпросният финал бе пети в Европа, а в него той спечели петия си трофей в пети различен турнир. Наистина феноменално постижение, което прави Специалния може би най-опасният опонент, срещу когото може да се изправиш.

Истинска еуфория настана в Пловдив през лятото на 2020-а, когато стана ясно, че на "Лаута" ще гостува един от най-силните отбори в английската Висша лига - Тотнъм, тогава воден именно от Моуриньо.

И сякаш еуфорията бе по-скоро около Специалния, не толкова около "шпорите". Пред мача срещу Локомотив, Жозе бе идвал у нас с цел футболен сблъсък само за двубоя между Левски и Челси в Шампионска лига. След 14 години пауза той отново се озова в България, този път в Пловдив, а противно на очкаванията му задачата не бе никак лесна.

Заради пандемията онзи сблъсък се решаваше само пред празните трибуните на "Лаута", а нещата станаха изключително интересни, когато в 71-ата минута Георги Минчев откри за родния тим.

Многомилионният Тотнъм на Жозе бе изправен пред угрозата да отпадне срамно, но все пак с голове на Хари Кейн от дузпа и Ндомбеле, обратът бе осъществен в рамките на последните 10 минути.

Снимка: Getty images/Gulliver photos

Два месеца по-късно Жозе Моуриньо отново трябваше да пътува до България, но този път до Разград, защото в групите на Лига Европа, неговият Тотнъм бе в група с Лудогорец.

Преди двубоя Специалния каза, че Лудогорец е много опасен заради доминацията си и тогава все още деветте поредни титли на България.

Но на терена Тотнъм нямаше проблем и победи с 3:1.

Вчера пък от Търговище Специалния определи Лудогорец за отбор-експерт в Европа, подчертавайки огромния брой мачове, който разградчани играя в тези 11 години.

А дали задачата му ще бъде трудна като на "Лаута", лесна като предишната визита в Разград или непредвидима като тази от София преди година, предстои да разберем тази вечер.

Другите два отбора в групата са Бетис и ХИК (Хелзинки), като днес също от 19:45 се срещат във Финландия.

Снимка: Getty images