Тотнъм удари тежко шампиона Манчестър Сити - 2:0 в Лондон. Претендентът за място в топ 4 дебна своя момент, приемайки играта тотално в полето си, но - къде с късмет, къде заради стратегията на Жозе Моуриньо, "шпорите" успяха.

Самият португалец вероятно ще отвори бутилка вино и ще се наслади на триумфа си тази вечер - той надви своя голям съперник Пеп Гуардиола, с когото са работили заедно за кратко в Барса в края на 90-те (помощник-треньор и футболист). Двамата бяха в постоянен словесен конфликт между 2008-ма и 2015-а, стигащ до обвинения в подкрепа от УЕФА за Барса на каталунеца от Специалния.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Моуриньо взе победата в Лондон след 90 луди минути, изпълнени с нерви, пропуски и интересни положения. И намеси на ВАР, докарали до лудост феновете и мениджърите на двата тима.

Сити владееше положението, но можеше да остане с 10 души още в 13-ата минута. Рахийм Стърлинг направи ужасяващо влизане в глезена на съотборника си в националния тим на Англия Деле Али. Реферът Майк Дийн вдигна жълт картон, но се намеси ВАР, за да се провери не е ли това нарушение за изгонване.

Повторенията показаха, че е именно това, но... Стърлинг остана на терена.

Нататък вече нямаше как да има спокойствие, след като Моуриньо реагира гневно на ситуацията, която видя на таблета на помощника си. Жозе и стадионът кипяха от възмущение, а Сити продължи да атакува и да търси гол.

Серхио Агуеро уцели гредата от чиста позиция, после пропусна и Риад Марез. В 39-ата минута Агуеро бе фаулиран от Серж Орие, но незнайно защо на Дийн отне близо 2 минути да отсъди дузпата. Играта не бе спряна, а той изведнъж наду свирката, чул в ушите си сигнала от ВАР стаята - нарушението бе очевидно.

От 11 метра обаче Илкай Гюндоган пропусна, а Уго Лорис стана герой за Тотнъм със спасяване. Това бе пропуск №4 от последните 6 дузпи за Сити през сезона, като трети различен играч не вкарва!

При избитата топка Стърлинг стигна първи, а Лорис сякаш го събори... И стана меле, сбутване и протести - Сити искаше втора дузпа, а Тотнъм - втори жълт картон за симулация на Рахийм.

Нищо такова. Аут, рече Майк Дийн.

Последва нов пропуск на Агуеро от 3 метра, а домакините някак оцеляваха.

Второто полувреме започна с нови два фрапантни пропуска, Марез просто не вкара на празна врата от 7-8 метра. Сити направи толкова глупости пред мрежата на съперника, че си заслужи съдбата.

В 61-вата минута мачът се преобърна изведнъж. Хари Уинкс тръгна на контраатака и Олександър Зинченко го спря умишлено и пред очите на рефера. Имаше вече един получен жълт картон и дойде втори - гостите останаха с 10 души.

Последва хаос на терена и Тотнъм тръгна в атака за първи път масирано, а шампионът бе в нокдаун. 120 секунди след изгонването на Зинченко, Сити допусна гол. Стивън Бергвайн вкара страхотно попадение, сваляйки топката с гърди. Дебютантът, привлечен от ПСВ преди 4 дни, с удар от въздуха завърши атаката.

Отборът на Гуардиола пак тръгна да търси обрат, но отново бе наказан. В 71-вата минута Сон реализира красиво в ъгъла, а Сити хвърли кърпата в един осемминутен период на лудост.

Гостите имаха още ситуации след това, включително греда в края (втора в мача).

Статистиките са показателни - Сити имаше 18 удара, от които 5 в рамката на вратата, а 3 от тях бяха задължителни за вкарване. Тотнъм стреля общо три пъти, уцели три пъти очертанията, вкара два пъти.

Жозе със сигурност е доволен!

Шампионите са на 22 точки зад Ливърпул при 13 оставащи кръга. Това означава, че за титла на лидера стигат 6 победи, при условие, че Сити спечели всички свои двубои. Нещо, което при показаното днес, не изглежда никак сигурно.

В ранния мач за деня Арсенал отново не победи навън - 0:0 на терена на Бърнли. Домакините имаха и чудесни положения да спечелят, въпреки че в първите минути оцеляха при страхотни пропуски на Пиер-Емерик Обамеянг от гостите.

Арсенал е спечелил само 6 мача през сезона във Висшата лига от 25, а цели 13 е завършил наравно. За гранд, какъвто той би следвало да бъде, отборът на Микел Артета доста сконфузено може да покаже статистиката от само два успеха навън за целия сезон. Само Норич, който е последен, има по-малко.

Тимът на испанския мениджър е 12-и, доста по-близо до изпадащите (6 т.), отколкото до топ 4 (11 т.), каквато бе целта му преди сезона.