Една от основните критики, които Световното първенство в Катар предизвика бе, че това е излишно разхищение от инфраструктурна гледна точка.

В страна без футболни традиции се построиха ултрамодерни и доста големи стадиони, които за всеки бе ясно, че няма да се напълнят дори и наполовина за мачовете от местната лига.

Скромната като територия и население арабска страна изведнъж се оказа със съоръжения за 40 и повече хиляди души, по които бяха хвърлени огромни суми, а бъдещето им изглеждаше обречено на скучни мачове пред шепа хора.

Именно заради това домакините бяха решили да разглобят и дарят един от стадионите - прословутият "974", както и да намалят капацитета на останалите стадиони, при някои от тях дори и с над 50%.

Разследване на "Тhe Guardian" 100 дни след финала между Аржентина и Франция показа, че нищо в инсфрструктурата на Катар не е променено.

Най-прочут от всички стадиони бе изграденият от товарни контейнер и"974", който трябваше да бъде разглобен и дарен на страна в нужда, а няколко африкански държави официално го поискаха.

Снимка: Getty images

Последният мач на това съоръжение бе осминафиналът между Бразилия и Южна Корея, а само два дни след двубоя около стадиона се появи кран и домакините казаха, че разглабяването започва.

100 дни по-късно около него няма кран, няма работници, а стадионът си седи в същия вид, докато няколко африкански държави чакат отговор дали ще получат подарък от Катар.

За още четири стадиона бе гарантирано, че ще бъдат с намален на 50% капацитет, а седалките и останалите материали също ще бъдат дарени на държави в нужда.

Обиколката около тях показва, че и там не кипи каквато и да е дейност. Стадионите стоят непокътнати.

Още по-странното е, че все така стоят и лагерите с контейнери и палатки, в които бяха настанявани голяма част от фенове поради липсата на досатъчна леглова база в Катар.

Появиха се спекулации, че зад нарушеното обещание на Катар, в което ясно бе заявено, че седмици след края на Мондиала стадионите ще бъдат демонтирани, стои план за домакинстване на все повече събития от световен мащаб.

Вече е ясно, че страната ще приеме Купата на Азия, но там интересът не е същият, че да има нужда от толкова големи стадиони.

Слухове тъврдят, че Катар готив кандидатура за Олимпиада през 2036-а, както и план съвместно с европейските лиги и УЕФА, в който на ротационен принцип различни топ мачове ще се играят в страната.

Сред тях са елиминации от Шампионска лига, както и дербита от първенствата на Англия, Италия и Испания.

Да не забравяме и новото Световно клубно първенство, което ФИФА организира с 32 участника през 2025 г.

Снимка: Getty images