С куп условия и срещу 2400 долара: 200 чужденци "проникнаха" в спортната гордост на Пхенян
Събитието в столицата на Северна Корея е международно и отворено за ентусиастите от целия свят, но участието не става толкова лесно
В редица световни столици провеждането на ежегодния маратон често е въпрос на чест, реклама, изграждане на позитивен имидж и шанс за развиване на туризъм.
Макар и по малко по-различен начин, Пхенян не остава назад от останалите световни столици и може би странно за някои, но главният град в Северна Корея си има своя международен маратон.
Заради пандемията подобно на много спортни събития в целия регион, не само в Северна Корея, маратонът бе "замразен", но тази сутрин за първи път от шест години улиците на Пхенян отново се изпълниха с бегачи.
Да, колкото и странно за звучи маратонът в Пхенян всъщност е международен и в него участват чужденци. Разбира се, с определени условности.
При последното му издание през 2019-а тази бройка бе 950, но в последните години Северна Корея тотално затвори и без това не особено отворените си и гостоприемни граници. Едва през миналата година в страната започнаха да идват ограничени бройки руски и китайски туристи, а днешният маратон трябваше да е символът на отварянето на страната за международни туристи.
Именно заради факта, че това е единственото международно събитие в страната, дълги години преди 2019-а то определяно като "спортната гордост" на Пхенян.
Разбира се, под "отваряне" разбирайте такова в севернокорейски стил, а не разбирането за отворени граници, което имаме в Европа.
Организаторите бяха обявили квота от точно 200 чужденци, които могат да присъстват, като това се случваше след изпълнението на куп условия. Не е на принципът просто да се регистрираш и да бягаш, каквато е масовата практика.
Организаторите оторизираха само една китайска туристическа агенция "Kyoro Tours", която отговаряше за международните участници в Пхенян.
Нито един от тях не можеше да влезе самостоятелно в Северна Корея и да участва, а това трябваше да се случи само и единствено с групово посещение чрез базираната в Пекин агенция.
А всичко това си имаше съответната цена, която изобщо не бе малка.
"Ексклузивна офера" от 2195 евро, както самата агенция я определи. Цена която включва полетите от Пекин до Пхенян и обратно, както и шест дни в столицата на Северна Корея, включително и участие в маратона.
Ако говорим за европейски участник, то прибавяйки и отиването до Пекин и връщането от китайската столица, цената става още по-голяма, което прави участието на маратона в Пхенян едно от най-скъпите бегачески удволствия на планетата.
С цени между 80 и 120 евро за участие на основните европейски маратони, то Пхенян удря конкуренцията в земята с цените си. Да не говорим, че винаги съществува вероятността визата ти да бъде отказана и така и да не влезеш в страната.
А като всеки маратон и този в Пхенян обхваща всички забележителности на града, за да завърши на 114-хилядния стадион "1 май".
Почти пълните му трибуни посрещаха финиширащите бегачи, сред които и тези 200 ентусиазирани чужденци, взели участие в този екзотичен маратон.
Нито един от тях обаче не успя да пребори конкуренцията на местните, защото победата за пореден път принадлежеше на севернокореец.