Франческо Баная е почти сигурен световен шампион в Moto GP и за 2023-а, след като нанесе голям удар на конкурента си Хорхе Мартин на състезателния уикенд в Катар.

Италианецът Баная ("Ducati Lenovo Team"), който брани титлата си от миналия сезон, завърши втори след сънародника му Фабио ди Джанантонио ("Gresini Racing MotoGP") в Гран при тази вечер.

Първенецът изпусна победата в края, но не потъна в огромно разочарование от това.

ВИЖТЕ РЕПОРТАЖА ОТ ГРАН ПРИ НА КАТАР>>>

Защото второто място бе напълно достатъчно за сериозно увеличаване на аванса му пред Мартин. Испанецът остана едва десети в състезанието.

За победителя Джанантонио пък неделята е историческа - това е първата му победа в кралския клас, в неговото 38-о състезание.

В генералното класиране за световната титла Баная вече е с 437 точки, а Мартин има 416.

Остава само един уикенд на стартове - във Валенсия следващата седмица.

Но преследвачът ще има нужда от чудо, за да свали от трона шампиона, който е много близо до втора поредна титла.