Марко Бецеки спечели второто за сезона състезание от Moto GP, като изпревари всички на мократа писта в Аржентина. Италианският пилот на отбора "VR46 Дукати" (VR е от Валентино Роси) записа исторически първи успех в кариерата си в кралския клас на трасето "Термас де Рио Ондо". Тимът на Роси полудя от кеф след финала, като за него това също е първа победа.

Преди седмица в Португалия Бецеки стана трети. Логично той оглави и генералното класиране с 50 точки от първите два старта, след като взе и 9 от спринта в събота, когато остана втори.

В състезанието в неделя втори завърши Йохан Зарко ("Прамак Дукати"), следван от Алекс Маркес ("Грезини Дукати").

ВИЖТЕ РЕПОРТАЖ ОТ СЪСТЕЗАНИЕТО И ПАДАНЕТО НА ШАМПИОНА>>>

Шампионът Франческо Баная ("Дукати Леново") падна в 17-ата обиколка, след като си бе пробил път до второто място.

И остана предпоследен, когато се завърна на трасето. В крайна сметка италианецът завърши без точки и бе бесен след края на състезанието, проклинайки собствената си грешка.

"Изпуснах контрол върху предната част на мотоциклета, нямам обяснение и не мога да си намеря място", гневеше се Баная.

Той е втори в генералното класиране с 41 точки.

На подиума Бецеки се появи с фланелка на аржентинския национален отбор и №10 на гърба, подписана от Лео Меси. Преди няколко дни той изгледа на живо контролата на домакините срещу Кюрасао (7:0). И тогава екипът бе подписан от Лео.

"Без Вале всичко това нямаше да е възможно - поклони се на боса на отбора и свой идол Марко. - Той е вдъхновението ми, а и не само за мен, за целия тим!"

Бецеки минава за голям любимец на великия Доктор Роси, който се отказа след сезон 2022.

Снимка: AP/БТА