Трансфери, променили историята на футбола
Футболът отдавна е надхвърлил пределите на терена и трибуните и с времето играта се превърна в културен и политически, но и в значителен икономически феномен.
В тази статия ще разгледаме частица от историята, свързана както с икономическото, така и със социалното развитие на този спорт. Ще обърнем внимание на някои от най-шокиращите трансфери, вероятно променили съдбата не само на играчите и клубовете, които са замесени, а на цели първенства и футбола като цяло.
Нерядко, подобни трансфери се превръщат в продължителни саги, които приковават вниманието на преса и публика за цели седмици и стават поводи за любопитни залози. Водещият български букмейкър, познат на всички като основен спонсор на ЦСКА, също често предлага подобни пазари за своите клиенти.
Роберт Левандовски в Байерн Мюнхен (2014 г.)
След като се превърна в любимец на публиката в Дортмунд, Левандовски разби сърцата на феновете на Борусия с решението си да премине в Байерн през 2014 г.. Полякът бе спечелил две титли, купа, суперкупа и игра финал в Шампионската лига с "вестфалци", което вече го бе превърнало в легенда.
В търсене на величие обаче той се озова в Мюнхен, което в крайна сметка се оказа съдбоносно. В Байерн нападателят нареди името си до това на Герд Мюлер и се превърна един от най-добрите реализатори за всички времена като вкара 238 гола в общо 254 мача. Също така спечели осем титли на Германия, две купи, пет суперкупи, Шампионска лига, Суперкупа на Европа и Световната клубна купа.
Което изобщо не му попречи след осем сезона с фланелката на Байерн да я смени с тази на Барселона, където продължава да е голова машина, но засега може да се похвали само с една титла на Испания и две Суперкупи.
Роберто Баджо в Ювентус (1990 г.)
Трансферът на Роберто Баджо от Фиорентина в Ювентус остава до ден днешен сред най-полемичните в италианския футбол. След като си бе спечелил статута на икона сред тифозите на "виолетовите", той се превърна в нарицателно за предателство, след като през 1990 г. година се присъедини към Ювентус.
Чувството за измяна е подсилено и от това, че той пристана на "Старата госпожа" точно след като тя прекърши мечтите на "Ла Виола" във финала за Купата на УЕФА. Впоследствие Баджо каза: "Дълбоко в себе си оставам виолетов", което донякъде прави следващите му гостувания на стадион "Артемио Франки" малко по-леки.
С Ювентус той спечели титлата и купата на страната в страхотния им сезон 1994 -1995 г., а година преди това вкара пет от общо шестте гола в двата мача на финала за Купата на УЕФА, с които Ювентус размазаха Борусия Дортмунд.
Робин Ван Перси в Манчестър Юнайтед (2012 г.)
Трансферът на Робин Ван Перси от Арсенал в Манчестър Юнайтед навярно шокира в еднаква степен феновете и на двата отбора. Според самия Ван Перси обаче причинта е, че Арсенал не са му предложили нов договор заради разногласията му с тогавашния изпълнителен директор на клуба Иван Газидис.
Изборът на нидерландеца да смени Лондон с Манчестър го направи едва третият футболист, играл под ръководството и на Арсен Венгер, и на Алекс Фъргюсън.
И след като до ден днешен продължават споровете между привържениците на двата клуба за това кой е по-велик от двамата треньори, трябва да се отбележи, че за осем години при Венгер, най-значимият трофей на Ван Перси бе ФА Къп, докато за 12 месеца при Фъргюсън стана шампион на Англия.
Дейвид Бекъм в Лос Анджелис Галакси (2007 г.)
След успешна кариера в Европа с Манчестър Юнайтед и Реал Мадрид, Дейвид Бекъм втрещи света с решението си да премине в Лос Анджелис Галакси. За онова време договорът с клуба от Мейджър Лийг Сокър (МЛС), с цитираните в пресата деветцифрени суми, трябваше да е ненадминат като финансови параметри.
В действителност, договорът му се оказа "с потенциал да достигне 250 милиона долара", но всъщност за само... 33 милиона. Но това пак беше космическа сума за МЛС, която заради този трансфер промени правилата си за таван на заплатите в клубовете.
Въпреки двете титли в МЛС, Бекъм не успя да остави някаква особено значима футболна следа в Лос Анжелис. Трансферът му обаче изстреля елитната лига на САЩ и Канада до нечувана дотогава орбита. Междувременно, през зимата той разцъкваше и в Милан, при това доста успешно.
Договорът на Бекъм с Галакси обаче широко отвори американския пазар за семейния му моден бизнес и му осигури правото да закупи франчайз за отбор в лигата на занижена цена. Така, през 2014 г. Бекъм стана съсобственик в Интер Маями, където сега играе Лионел Меси.
Диего Армандо Марадона в Наполи (1984 г.)
През 1984 г. Диего Марадона взема нестандартното решение да смени Барселона с Неапол и е посрещнат от 75 000 души на тогавашния "Стадио Сан Паоло".
Всички подозират, че парите за рекордния за времето си трансфер от 11 милиона долара са платени от местната мафия, но това не пречи Марадона да промени съдбата не само на клуба, но и на целия град завинаги.
С него в състава Наполи спечели два пъти Серия А и Купата на УЕФА, а фактът, че той избра клуб от значително по-бедния южен италиански регион вместо от богатият Север, го превърна в икона за местните жители. Дотолкова, че стадионът на Наполи днес носи неговото име.
Андреа Пирло в Ювентус (2011 г.)
След като бе направил всичко възможно да си заслужи достоен край на кариерата си в Милан, Андреа Пирло си тръгна оскърбен от ръководството на "росонерите", от които бе белязан като ненужен и твърде възрастен на 32 г.
Самият Пирло разказва, че раздялата е била изцяло инициирана от клуба, като ръководството подхожда и крайно неуважително към полузащитника. На раздяла Пирло получава... химикалка с логото на "росонерите".
През 2011 г. година световният шампион премина в Ювентус, намеквайки в автобиографията си, че именно с въпросната химикалка парафира договора си с "бианконерите". А с тях спечели Серия А четири пъти и игра финал в Шампионската лига, загубен с 1:3 от Барселона.
Йохан Кройф във Фейенорд (1983 г.)
Митичната фигура на Йохан Кройф се превърна в символ на ерата на "тоталния футбол". Но когато към края на кариерата си, след десетилетие в Испания и САЩ, знаменитият №14 се завръща в родината си, мнозина смятат, че е изпуснал момента да се оттегли и се е превърнал в клоун, забавляващ публиката за къшей хляб.
След 18 месеца във втория си период в Аякс, клубното ръководство отказва да му даде достоен договор, което вбесява легендарния играч и той решава да подпише с кръвния враг Фейенорд, където да докаже на всички, че грешат в преценката си.
В Ротердам, редом до Андрей Желязков - Жужо и обещаващият млад талант Рууд Гулит, Кройф написва една от златните страници в историята на клуба с титла и купа на страната в един сезон.
Кристиано Роналдо в Ювентус (2018 г.)
След девет изумителни години в Реал Мадрид, Кристиано Роналдо изненадващо се присъедини към Ювентус. Трансферна сума от 100 милиона евро за играч над 30 г. остава нечувана и до днес, но от икономическа гледна точка Ювентус е направил адекватна сметка какво ще донесе това на клуба.
Историята показва, че "бианконерите" не са слаби по математика, а приходите от различни канали, свързани с португалеца, връщат инвестицията многократно.
Привличането на един от най-великите футболисти се превърна в стратегически ход, който обаче донесе основно финансови облаги и за двете страни, без разбира се да се пренебрегват двете поредни титли на отбора и дубъла от 2019-2020 г.
Сега знаем, че раздялата на Роналдо с Реал Мадрид беляза и началото на дългия залез на португалеца, който продължава и до днес.
Луиш Фиго в Реал Мадрид (2000 г.)
Трансферът на Луиш Фиго от Барселона в Реал Мадрид е исторически и шокиращ момент, предизвикал буря в испанската футболната общност, а и далеч извън нея. Най-вече защото докато феновете на Барселона смятаха Фиго за свой идол, той се превърна във флагмана на ерата "Галактикос" в кръвния враг Реал Мадрид.
Трансферът беше осъществен след сложни преговори, включващи тогавашния кандидат-президент на Реал Флорентино Перес, който бе обещал в предизборната си кампания, че или ще доведе Фиго в Реал, или ще накара Барселона да плати клубните карти на феновете на "белите" - комплексен план, който в крайна сметка сработи и доведе португалеца в Мадрид.
В първото си "Ел Класико", Фиго беше освиркан бурно от привържениците на "блаугранас", а хвърлената към него печена свинска глава остава до ден днешен един от най-скандалните епизоди във футбола.
Лионел Меси в ПСЖ (2021 г.)
Лионел Меси е играч, който буквално описва Барселона. Преминал още четиринайсетгодишен в академията на клуба, той дълги години беше не просто най-добрият играч на каталунците - той се превърна в перлата на величието на клуба. Именно заради това е много вероятно неговия трансфер в Пари Сен Жермен през 2021 г. година завинаги да остане като най-болезнен спомен в съзнанието на привържениците.
Финансовите трудности на клуба, породени от безбройните грешни решения през годините, доведоха до парадоксално огромен дълг, част от който бе и към самия Меси. Оставането му в клуба вероятно само щеше да увеличи този дълг, да се отрази негативно на заплатите на колегите му, както и да попречи на клуба да купува качествени нови попълнения.
На една от най-емоционалните пресконференции в историята на футбола аржентинецът гарантира: "Не мога да се гордея повече от постигнатото в този град, където със сигурност ще се завърна. Обещах го и на децата си." Всички още чакат този миг...
НАЙ
Пресата в Англия понесе Юнайтед на ръце: Просто магия! Лъвски сърца!
Овечкин продължава да бележи, но Вашингтон загуби една от класиките
Поредният слаб мач доведе до срамен резултат: ЦСКА падна от Крумовград
Късметът и минимална засада спасиха Черно море на "Тича". Изясниха се групите за плейофната фаза
Футболен компас за празничния уикенд: Какъв ще е отговорът на наранения Реал?
Поредният слаб мач доведе до срамен резултат: ЦСКА падна от Крумовград
"Големият интерес" мести националите ни в София за всички световни квалификации
Пресата в Англия понесе Юнайтед на ръце: Просто магия! Лъвски сърца!
И Испания ще има пет отбора в Шампионска лига следващия сезон
Душан Керкез си тръгва от "Колежа" на 99%. Пожела си един ден да види "Ботев" с титла