Първият ден от Олимпийските игри в Париж вече е в историята, бяха раздадени медали в в общо 14 дисциплини, а в действие видяхме и 9 български състезатели.

Българското участие на Олимпиадата откри Кристиан Василев, който успешно преодоля сериите на скиф, преодолявайки дистанцията от 2000 метра за 6:56.63 минути.

Василев трябваше да попадне сред първите трима в своята серия, като успя да завърши на второто място, изпреварен единствено от четвъртия от последната Олимпиада Свери Нилсен от Дания.

В нито един момент от гонката мястото на Василев в топ 3 не бе застрашено, като родният гребец комфортно намери място на четвъртифналите.

Те ще се проведат във вторник от 11:10 наше време, като след утешните репешажи ще стане ясно и кои ще са опонентите на Василев, като за място на полуфинал той отново ще трябва да попадне сред първите трима в серията си.

Снимка: Getty images

След него към четвъртфиналите на скиф се класира и Десислава Ангелова, която подобно на Василев зае второ място в серията си.

Десислава Ангелова отстъпи единствено на германката Александра Фьостер, но и тя нямаше никакви притеснения около попадането си сред първите три в серията, завършвайки на над 21 секунди пред четвъртото място.

Ангелова, която е пета от последното Световно ще участва на четвъртфиналите във вторник от 10:30 часа наше време.

След успешното начало в гребането дойде и първото разочарование, а то бе свързано с младия ни талант в плуването Петър Мицин, който се провали в коронната си дисциплина 400 метра свободен стил.

Световният шампион и рекордьор при юношите не успя дори да се доближи до най-добрите си времена отпреди година и с 3:49.39 минути той остана на 21-о място. Времето на Петър Мицин бе на сериозните четири секунди то място на финала, а сякаш след големите си успехи в младежкото плуване, имахме доста сериозни очаквания към него и в олимпийския му дебют.

Място на финал не успяха да намерят и двамата ни представители в стрелбата на 10 метра въздушен пистолет.

Кирил Киров завърши на 16-о място. Това бе крайната позиция в квалификацията и на сребръната медалистка от последната Олимпиада - Антоанета Костадинова.

Усмивките в родното участие успяха да върнат сестри Стоеви, които стартираха с победа участието си турнира по бадминтон на двойки.

Снимка: AP/БТА

В драматична трисетова битка, родните представителки удариха сестрите от Хонгконг Нха Тинг Юенг и Пуи Лам Юуенг с 21:11, 21:23 и 21:15.

Така Габриела и Стефани Стоеви взеха точка в тази група "В", в която има общо четири тандема, а първите два в крайното класиране ще продължат напред.

Утре от 16:40 сестри Стоеви играят срещу китайският тандем Лиу Шенгшу/Тан Нинг, които по-рано днес спечелиха срещу американските сестри Ани Ксу и Кери Ксу.

Радослав Росенов откри родното участие в бокса с победа над Баходир Усмонов от Таджикистан.

В спортната гимнастика пък Кевин Пенев не успя да се класира за финала.