Малко повече от 24 часа преди големия финал на Евро 2024 няма как да не обърнем поглед назад и да не си припомним най-интересното от всички директни битки за трофея досега.

Англия ще има шанс да завоюва историческа първа титла, докато залогът за Испания е рекордна четвърта.

Без повече увъртане - ето какво се случи в еврофиналите през последните 64 години.

Евро 1960

СССР - Югославия 2:1

На "Парк де Пренс" в Париж СССР печели мача с 2:1 след продължения. Югославия повеждатс гол на Милан Галич точно преди края на първото полувреме, а малко след началото на второто полувреме Слава Метревели изравнява. Мачът влиза в продължения, след като редовните 90 минути завършват 1:1. Победния гол за СССР вкарва Виктор Понеделник седем минути преди края на продълженията

Евро 1964 г

Испания - СССР 2:1

Финалът в Мадрид започва светкавично, като 80 000 зрители виждат голово равенство 1:1 след само осем минути, но победителят идва едва в края на мача. Марселино надиграва Лев Яшин шест минути преди края, за да донесе победата на Испания на родна земя и да попречи на СССР да спечели поредната си титла.

Getty Images

Евро 1968

Италия - Югославия 2:0

На финала Италия и Югославия завършват 1:1, но вместо да се хвърля монета (както е по тогавашните правила), мачът се преиграва. Два дни по-късно Луиджи Рива и Пиетро Анастази отбелязват голове за победата на "адзурите" с 2:0.

Евро 1972

Германия - СССР 3:0

Във финала на стадион "Крал Бодуен" има само един отбор. След пасове на Бекенбауер и Нетцер, Мюлер вкарва два пъти. Херберт Вимер добавя още един гол за 3:0.

Евро 1976

Чехословакия - Германия 2:2 (5:3 при дузпите)

На финала Германия и Чехословакия завършват 2:2 след 90 минути, а в продълженията отново не си отбелязват гол, което означава, че мачът отива на дузпи. След като Ули Хьонес пропуска за германците, в игра се появи Антонин Паненка. Неговият спокоен удар в средата на вратата донася на страната му първата титла и патент върху триковото изпълнение, което е живо и до днес.

Колаж: Dir.bg

Евро 1980

Германия - Белгия 2:1

Хорст Хрубеш е героят на Германия в третия им пореден финал. Той вкарва две попадения, включително в 88-ата минута, за да победят Белгия и да спечелят втората си титла от три опита.

Евро 1984

Франция - Испания 2:0

Платини вкарва за победата на домакините с 2:0 в първия финал на Европейското първенство, в който участват две все още съществуващи държави.

Евро 1988

Нидерландия - СССР 2:0

На финала в Мюнхен е отбелязан един от най-великите голове в историята. Емблематичното воле на Ван Бастен срещу СССР донася победата на Нидерландия с 2:0 и първата й голяма международна титла.

Снимка: Getty images

Евро 1992

Дания - Германия 2:0

Шмайхел става героят на турнира с изявите си във финала с немците. Вратарят спасява удари на Ройтер, Бухвалд, Ридле. Дания повежда с първата си атака в мача. Поулсен връща от аутлинията към Йон Йенсен, който с удар от границата на наказателното поле праща топката в мрежата на Бодо Илгнер. След това датчаните бележат още един гол дело на Ким Вилфорт и сензационно печелят трофея.

Евро 1996

Чехия - Германия 1:2

Патрик Бергер дава надежда на Чехия за европейска титла с гол от бялата точка след час игра срещу Германия. Златната резерва Оливер Бирхоф обаче още не е казал последната си дума. Нападателят на Милан довежда нещата до продължения след изравнителното си попадение с глава. Отново той отбелязва първия златен гол в решителен мач и донася титлата на Германия само 5 минути след началото на продълженията.

Евро 2000

Франция - Италия 2:1

Във финала Италия надиграва Франция и повежда с гол на Делвекио в 55-ата мин. И тогава отбраната им се пропуква буквално в последния миг. Тече 94-а минута, когато резервата Вилторд пронизва Толдо - 1:1! Шокираните италианци са довършени от Трезеге в продълженията. Нападателят бележи златен гол и Франция е шампион на континента за втори път.

Евро 2004

Португалия - Гърция 0:1

Преди финала всички обявяват домакините от Португалия за фаворит. Но нито опитът на Луиш Фелипе Сколари (направил Бразилия световен шампион 2 години по-рано), нито Луиш Фиго и компания успяват да спрат гърците. Схемата е добре позната - Басинас центрира от корнер и Харистеас с глава прави 1:0. Шампион на Европа е Гърция.

Евро 2008

Испания - Германия 1:0

На стадион "Ернст Хапел" във Виена в 33-ата минута Фернандо Торес вкарва единствения гол, след грешка на Йенс Леман, за да донесе втората евротитла на испанците.

Евро 2012

Испания - Италия 4:0

Рекорден резултат за финал. Дрийм тиймът на Ла Фурия се гаври с безпомощните италианци, а попаденията са дело на Силва, Алба, Торес и Мата.

Евро 2016

Португалия - Франция 1:0

На финала Португалия шокира Франция на "Стад дьо Франс", след като постига успех с 1:0 след продължения. Това е неочакван резултат с оглед на факта, че голямата звезда на иберийците Кристиано Роналдо е контузен още в началото на двубоя. Героят за португалците е резервата Едер, който вкарва в 108-ата минута.

Евро 2020

Англия - Италия 1:1 (4:5 след дузпи)

Редовното време на "Уембли" завършва 1:1, а при дузпите италианците показват по-здрави нерви. В герой се превръща Джанлуиджи Донарума, който спасява ударите на Джейдън Санчо и Букайо Сака, а Маркъс Рашфорд цели гредата.