В четвъртък в Неапол се очаква да е горещо, не само защото пролетните температури се покачват в тази южна точка на Европа. В града се чакат 4000 английски фенове, а там за пристигането им са готови десетки хиляди диви местни ултраси - с особено неприятна репутация, както и няколко хиляди полицаи.

След баталните сцени миналата седмица, когато преди Наполи и Айнтрахт центърът на града се превърна в арена като от филма "300", сега очакванията са за нови сблъсъци.

След това въведение - малката подробност, че от 21:45 часа на терена ще излязат Италия и Англия, отбори номер едно и две от последното европейско първенство.

Стартът на квалификациите за Евро 2024 не можеше да поднесе по-голям сблъсък.

ВИЖТЕ ГАЛЕРИЯТА С ПАМЕТНИ МАЧОВЕ НА ИТАЛИЯ И АНГЛИЯ>>>

Ноември 1934 г., Лондон. Капитаните на двата отбора Еди Хапгууд и Атилио Ферарис се поздравяват дружелюбно преди мача, който ще се превърна в касапница със счупени крака, ръце и нос.

Историята на това съперничество е изпълнена с битка във всеки един смисъл на думата. И сега се говори не по-малко за това, което се очаква да се случи по улиците, но и на терена ще има борба за всяка педя и топка.

А за точно 90 години вражда между две от големите сили на Европа във футбола, какво ли не се е случвало.

Стартът е на 13 май 1933 г. в контрола в Рим, на стадиона с показателното за онова време име "Stadio del Partido Nazionale Fascista". Бъдещият световен шампион Италия не успява да бие англичаните - 1:1, въпреки че, както отбелязва пресата на Острова, домакините са брутално агресивни в подхода си. Година по-късно те вдигат титлата на Мондиал 1934, но Анлия не играе там.

До 1950-а този отбор не участва на световни първенства, които са под нивото му, като нация, измислила играта.

Следва мач през 1934-а, който и до днес живее собствен живот в аналите на футболната история. Битката за "Хайбъри" го наричат, а на 14 ноември същата година Англия бие с 3:2 Италия на стадиона на Арсенал в Лондон, но резултатът е последен по важност.

Екшънът е грандиозен, като още във втората минута Тед Дрей и Луис Монти - който година по-рано е "тероризирал" англичаните с твърдата си игра, се сблъскват в жестоко единоборство в центъра на терена. Монти е със счупен крак, но Дрейк остава на терена. Италианците побесняват, а и до 15-ата минута губят с 0:3 от английския отбор. Това е първият двубой на "скуадра адзура" след спечелената същото лято световна титла, като се счита от медиите в цяла Европа за нещо като "плейоф на най-добрите" - англичаните се провъзгласяват за такива, без да играят на Мондиала.

При 3:0 за тях, нещата вече излизат извън контрол. Монти вече е извън терена (няма смени), когато е счупен носът на Еди Хапгууд, който излиза практически за цялото първо полувреме. А когато се връща през второто, не вижда почти нищо и е фигурант.

Италианците се бият здраво след почивката и стигат до 2:3, но губят мача. Бенито Мусолини, който е обещал лична премия от 1500 британски лири за победа, вижда поредна възможност за пропаганда и обявава тима за "Лъвовете от Лондон" заради геройската им игра с човек по-малко. В своята автобиография великият Стенли Метюс, първи носител на "Златната топка" и играл в мача, го описва като "най-голямата сцена на насилие, която някога съм виждал". След мача английската преса пише, че Рей Боудън е със счупване в глезена (играл е така 20 минути), а Ерик Брук е със счупена ръка.

Ноември 1934 г., Лондон. Английският капитан Еди Хапгууд - ден, след като е счупен носът му в мача с Италия на "Хайбъри". Медиите на Острова снимат него и контузените му съотборници Брук и Боудън, за да подчертае грубостите на съперника. А Монти от италианците също е със счупен крак...

Снимки на тях двамата, както и на Хапгууд, който е опериран и с огромна превръзка на носа, се появяват из вестниците, а италианците са определени като "животни".

Куриозно донякъде за такова съперничество, трябва да минат десетилетия, преди през 1976 г. да видим първия официален мач на Италия и Англия. Те са в една квалификационна група за Мондиал 1978, като си разменят победи с по 2:0 у дома.

На Евро 1980 "скуадрата" бие с 1:0 с гол на Марко Тардели пред 60 хиляди в Торино, а англичаните протестират срещу съдийството, което според тях в целия турнир фаворизира домакините.

Десет години по-късно в Бари е мачът за трето място между два разочаровани отбора, отпаднали с дузпи на полуфиналите на Мондиал 1990. Този двубой също е куриозен, но без батални сцени. Настроението е по-скоро ваканционно, на никой от двата състава не му пука особено за бронза след изпуснатия финал.

Но остава паметен отмененият гол на Никола Берти от Италия в последните секунди, след като е вдигната една от най-необяснимите засади в историята. Дори англичаните на пейката, водени от великия Боби Робсън, се смеят и държат за главите.

Само като детайл - рефер е Жоел Киню, който четири години по-късно помага на италианците срещу България в полуфинала на САЩ 1994, като не вижда играта с ръка на Костакурта и не дава дузпа за нашите. Е, вероятно е бил гузен за случилото се в Бари... Кой знае.

Италия бие с 2:1 и става трети на домакинския Мондиал през 1990-а.

Един от най-култовите мачове е игран на "Олимпико" в Рим през октомври 1997 г., когато в последен мач от световните квалификации на гостите трябва реми, за да се класират директно. Ако обаче Италия бие, тя отива на Мондиал 1998, а Англия е на бараж.

Мачът е война - 10 хиляди англичани се изсипват, като побоищата извън стадиона, а и на него, са непрестанни. Включително по време на играта.

На терена главата на Пол Инс е разбита и той играе с окървавен екип и огромна превръзка, но не напуска терена. Англия стига до 0:0 и се класира, пращайки италианците на плейоф, а в. "Таймс" на следващия ден констатира: "Оцеляхме в Клането в Рим".

През 2012-а в Украйна играха четвъртфинал на европейското, а паненката на Андреа Пирло донесе победата на италианците с дузпи.

2012 г., Киев - Андреа Пирло с "паненка" потапя Англия по време на четвъртфинала от Евро 2012, след като двата отбора изиграват 120-те вероятно най-скучни минути в турнира

Победен гол на Марио Балотели даде 2:1 за "адзурите" две години по-късно на Мондиала в Бразилия, но и двата тима отпаднаха в групата.

Преди две години, през лятото на 2021-ва, в една паметна вечер на "Уембли" двата гранда изиграха най-важния мач в историята на съперничеството. Италия с дузпи победи Англия на финала на Евро 2020, след като редовното време завърши 1:1.

И този мач мина със серия сериозни инциденти, като хиляди нахлуха на трибуните без билети, разрушавайки преграждения. Имаше сблъсъци, ранени, но за щастие не се стигна до жертви.

За последно Италия и Англия играха в Лигата на нациите през 2022-ра, като на Острова мачът завърши 0:0, а на "Сан Сиро" в Милано биха домакините - 1:0.

Общият баланс е 8 победи за Англия, 13 за Италия и девет ремита.

Да, може и да не е съперничество от калибъра на Англия - Франция или Италия - Германия, но поне е сигурно, че никога не е скучно.

Ще се надяваме този път поне да се мине без криминални новини извън терена.