Родният шампион Лудогорец гостува довечера в най-кошмарната страна за родния клубен футбол. Разградчани се изправят срещу Еспаньол в мач от четвъртия кръг на груповата фаза в Лига Европа.

Двбуоят в Барселона е от 22 часа българско време, като ще бъде излъчен по БНТ 1.

Еспаньол успя да победи преди две седмици в Разград с 1:0, а ако се уповаваме на традицията, то родният тим едва ли има големи шансове за успех довечера.

Българските клубове имат победи в страни с огромни футболни традиции и мощ като Англия, Италия, Германия, Франция и Русия. Но не и в Испания.

Активът ни там е ужасяващ - 22 мача на Пиринеите, от които 20 победи за домакините и 2 равенства, но нито един успех.

Головата разлика също е кошмарна - 64:10 в полза на испанците.

И за да е пълен българският ужас от гостувания на Пиринеите, активът на националния тим също не е никак блестящ - 5 мача, 4 загуби и 1 равен, при голова разлика 2:23.

Като се започне с факта, че Испания ни нанася рекордното поражение с 0:13 през 1933-а. Предполагаме мнозина от вас помнят и онова 1:6 на Мондиал 1998.

На клубно ниво Еспаньол ще е испански тим №11, който посреща българи. Лудогорец има опит в страната, но не особено успешен.

Записа 0:4 на "Бернабеу" в Мадрид в групите на Шампионска лига през 2014-а, както и 0:1 от Валенсия по-рано през годината, но в турнира Лига Европа.

Пораженията на разградчани могат да ви се струват тежки, но не са нещо необичайно, с оглед тенденцията.

Имаме 0:5, 2:6, четири пъти 0:4, два пъти 1:4. Това са само част от резултатите на наши тимове в Испания.

Повод за радост пък не е имало от над 30 години. На 19 април 1989-а пада последният гол на български тим в страната. Вкарва го Христо Стоичков, за 2:3 в 67-ата минута на мача срещу Барселона. Впоследствие ЦСКА губи този първи полуфинал за КНК с 2:4 и отпада с общ резултат 3:6.

Във въпросният мач головете на Камата са два, като първият от тях е забележителен.

След този мач Стоичков вкарва още над сто пъти в Испания с екипа на Барса, но български клуб така и не го прави.

Онзи мач е и най-високото ниво, на което се срещат български и испански клубове - полуфинал за КНК. Двойки от тези страни обаче имат 5 четвъртфинала в различните турнири, два мача от групи на Шампионска лига, както и групи на Лига Европа.

Голът на Стоичков преди три десетилетия може да е последният повод за радост, макар и кратка, но трябва да отбележи, че в три случая родни тимове ликуват в Испания.

Да, това не идва след победи в 90-те минути, но се случва заради елиминирането на противник от тази страна. Любопитното е, че и трите триумфа на българи над испанци, идват именно след реванш на Пиринеите.

Първият е преди половин век - през 1969 г.

Славия побеждава Валенсия с 2:0 в София, а седмица по-късно гостува на "Местая", тогава носещ името "Луис Казанова". Легендарният Божидар Григоров смълчава домакините с гол в 33-ата минта, а Ансола изравнява чак в 75-ата.

Макар че вратарят Симеон Симеонов е изгонен 20 минути преди края, Славия удържа и се класира напред. Двубоят е за Купата на Панаирните градове, а "белите" отпадат от Килмарнък в следващия кръг.

Символично или не, следващият подобен случай е на 7 ноември. На същата дата, но 46 години по-рано - през 1973-а.

Берое гостува на баските от Атлетик (Билбао) с комфортна преднина 3:0 след първия мач в Стара Загора.

Атлетик печели мача, но само с 1:0, което праща Берое напред. Пирова победа, а българите празнуват пред пълните трибуни на митичния "Сан Мамес". Това си остава един от най-паметните моменти в историята на клуба, защото ги праща на четвъртфинал за КНК, който за съжаление губят от Магдебург с общ резултат 1:3.

Третият случай е през 1981-а в турнира за Купата на Европейските Шампиони. ЦСКА гостува в Сан Себастиан на испанския първенец Реал Сосиедад. "Армейците" пристигат в баския град с преднина от 1:0, дошла след гол на Цецо Йончев в последната минута в София.

Двубоят в Сан Себастиан е изключително тежък, но ЦСКА геройски удържа 0:0, а основната заслуга е на вратаря Джони Велинов, който години по-късно си спомня:

"Това беше много тежък мач! И може би моят най-добър. Спасих поне няколко сигурни гола, а целият ни отбор игра в защита. Общо взето топката 88 минути бе около нашето наказателно поле. След почивката Стойчо Младенов излезе сам срещу Арконада, преодоля го, но нямаше сили да завърши както трябва - стреля слабо, защото се беше изтощил от непрекъснатата игра в отбрана".

Според слухове, не само Реал Сосиедад, но и други испаснки тимове правят опити на вземат Велинов след онзи мач, но неуспешно. А този мач в Сан Сенбастиан е началото на "червената" приказка, премианла през Ливърпул, и завършила на полуфиналите срещу Байерн Мюнхен.

Също така в Испания е игран и най-посетеният мач на български клуб в историята. Според официалните данни, 100 000 фенове на Реал изпълват "Бернабеу", за да видят победата на любимците си над Левски с 2:0 от първия кръг на КЕШ.

В Испания е и първият двубой на роден тим в групите на Шампионска лига. Той отново завършва злощастно, а замесеният тим отново е Левски.

"Сините" загубиха на "Камп Ноу" от Барселона с 0:5 през 2006-а, когато каталунците бяха действащ шампион на Европа.

Снимка: Getty images/Gulliver photos

Барса бие Левски с 4:0 през 1975-а, вкарва 6 на ЦСКА (6:2) през 1959-а. Вече ви споменахме за мача 4:2 с двата гола на Стоичков, а 4 гола на "Камп Ноу" отнася и пловдивският Ботев.

Определено Барселона е ужасно място, но утехата на Лудогорец е, че поне днешното им гостуване е на малкия тим в града - Еспаньол.

Любопитна е и пърата българска клубна визита в Испания. На 5 ноември 1958-а, ЦСКА гостува на Атлетико (Мадрид) в мач от втория кръг на КЕШ.

2:1 за домакините в Мадрид. Странно или не, мачът се играе на "Сантяго Бернабеу", дома на вечния враг на Атлетико - Реал.

В реванша ЦСКА бие с 1:0, но тогава няма правило за голове на чужд терен и се насрочва трети мач в Женева. 1:1 в редовното време, но в продълженията "дюшекчиите" печелят с 3:1.

От футболна гледна точка Испания е ужасяваща дестинация за българските отбори. За щастие, евентуална загуба на Лудогорец днес няма да се окаже фатална, защото мачът е от групова фаза.

Ако обаче разградчани успеят да победят, те ще пренапишат историята, което в 22 опита не успяха да сторят отборите на ЦСКА, Левски, Славия, Ботев Пд и Берое, както и Лудогорец в първите си две гостувания на испанци.