В неделя срещу понеделник, в 01:30 часа наше време, едно събитие отново ще фокусира върху себе си стотици милиони погледи. И вече не само в Щатите, където Супербоул е културен и спортен феномен.

Финалният мач в първенството на Националната лига в американския футбол от поне две десетилетия крачи из останалите континенти, като глобалният интерес вече е колосален. В понеделник сутринта ще се срещнат Филаделфия и Канзас Сити, а арена на срещата е закритият стадион в Ню Орлиънс.

Историята на този мач е от 1967 г., въпреки че американски футбол се играе организирано в лига от 102 години. Но едва преди 58 се ражда идеята за шоуто с финала, в който победителите в двете конференции - NFC и AFC, да определят "супершампиона".

Тази идея е естествен ход на събитията с навлизането на телевизионния интерес, нуждата от голямо шоу като черешка на тортата на сезона в спорт, който през 50-те и 60-те американците все повече разпознават като №1 в страната. Плейофната система, която изглежда най-справедлива в спорта изобщо, влиза в сила преди 58 години с четири отбора в началото.

Канзас Сити - Филаделфия е финалът тази година. Понеделник, 01:30 часа българско време, по MAX Sport 2 HD.

Снимка: Getty Images

На 15 януари 1967 г. Грийн Бей бие с 35:10 Канзас Сити в първия Супербоул, който слага началото на традицията. Любопитно - Канзас Сити ще гледаме и в понеделник рано сутринта.

В онзи паметен ден две телевизии предават едновременно за цялата страна - NBC и CBS. Това никога повече не се случва, защото правата за всеки от следващите финали са само в един канал. Първият Супербоул се играе пред 60 000 зрители в Лос Анджелис, като над 30 хиляди места на стадион "Колизеум" остават непродадени. И то, при положение, че билетът струва... 12 долара. Колко вода изтече от тогава. И колко неща се промениха...

Днес билет за шоуто струва "на черно" към 10 000 долара, но в последните 10 дни преди срещата няма шанс да намерите дори такъв. Интересът е колосален. Пътуват хора от Австралия и Европа, които дори нямат билет. Просто за да са в града в уикенда на Супербоул.

През януари 1967-ма един рекламен 30-секунден спот по време на тв излъчването струва 37 500 долара (ако ги пресметнем според инфлация и други икономически фактори към днешна стойност - грубо около 305 000 долара).

За тазгодишното издание бе стигнат нов рекорд: 30 секунди реклама струва 8 милиона долара.

Тогава телевизионата аудитория в Щатите е 51.18 милиона зрители (общо за двата канала), което прави близо 79 процента от всички, които изобщо могат да видят мача и имат телевизори у дома. Разбира се с уговорката, че каналите са свободни за гледане тогава, а не платени допълнително в пакети, както е днес.

1985 г., момент от финала Сан Франциско - Маями, спечелен от тима от Калифорния

Снимка: Getty Images

Естествено, никога повече този умопомрачителен процент - 79 % пазарен дял, не е достигнат. Но в списъка на 10-те най-гледани телевизионни събития в историята на Щатите, осем са Супербоул мачове от различни години. През 2015-а, когато Ню Инглънд би Сиатъл на финала в Аризона, бе поставен и рекордът - 114.4 милиона зрители само на територията на САЩ.

Вероятно около 70-80 милиона из други страни, най-вече Канада и Мексико. Сега се чака да са над 300 милиона, като поне 140-150 ще дойдат от Европа, Азия и Океания. Само в Африка няма официално излъчване на мача от канал на телевизия, базирана на континента. Но и там се хващат достатъчно канали, по които може да се гледа. На Черния континент обаче интересът към тази игра засега е пренебрежимо нисък, ако го сравним с този в Европа, Азия и Австралия.

Пред януали 1967 г. на почивката шоуто е с тромпетиста Ал Хърт. Пускат се 300 гълъба, летят 10 000 балона в цветовете на знамето на Щатите, а детски танцови състави показват уменията си. Днес шоуто на почивката е глобална културна марка, самостоятелно събираща аудитория и медийно отразяване, почти равно на самия мач. Рап иконата Кендрик Ламар ще бъде водещата фигура в Ню Орлиънс този път, а той бе и част от шоуто преди 3 години в Лос Анджелис.

Няма да вземе хонорар за участието си - такова е било желанието му. Обикновено изпълненията на почивката се оценяват на около 20 милиона долара.

През 1967 г. играта американски футбол вече е най-популярна в страната, но извън нея интересът е нулев.

През новия век нещата се промениха. От 2007-ма поне по един мач от редовния сезон се играе извън континента. Догодина ще са шест - три в Лондон, по една в Дъблин, Мадрид и Берлин. През 2026-а НФЛ ще стъпи и в Австралия с двубой на стохилядния мелбърнски стадион за крикет. Най-значимата като икономически ефект лига продължава да пуска пипалата си по света и да гради огромна популярност - нещо, което преди 20 години изглеждаше немислимо. Един изцяло американски спорт вече е световен.

В понеделник сутринта Супербоул ще се предава в Австралия, Нова Зеландия, Италия, Франция, Германия, Великобритания, Русия, Украйна, Казахстан, Япония, Бразилия, Скандинавия, България. За щастие - и у нас, да. MAX Sport 2 HD за поредна година излъчи най-интересните мачове в редовния сезон, пълната програма от плейофите, и ще ни покаже и Супербоул.

Супербоул в Ню Орлиънс - ето как изглеждаше шоуто на почивката през 1990-а в града. Финалът тази година за 11-и път е в Луизиана

Снимка: Getty Images

Това ще е 11-и финал в Ню Орлиънс, което изравнява постижението на Маями. Това са двата града, приели най-много финали. Куриозно, последният случай, когато големият мач бе в този музикален кошер на Луизиана, светлините угаснаха. Буквално.

Ето я случката. Балтимор водеше убедително срещу Сан Франциско 49 след страхотен старт на мача. При 28:6 изглеждаше напълно сигурно кой ще спечели. Но стадионът потъна в тъмнина след огромен срив в електрозахранването, при това за цели 34 минути.

Пред очите на стотици милиони по света и около 75 000 на трибуните, само аварийни светлини осветяваха смутено части от терена. Невиждан организационен провал за най-бляскавото събитие, което е лице на американския спорт. И култура.

Когато стадионът отново светна, отборите бяха неузнаваеми. Как се възстановяваш да играеш отново след 34 минути, прекарани в стречинг на игрището в тъмнина? Сан Франциско почти стигна до обрат и в края Балтимор едва удържа преднината си - 34:31.

"Това е абсурдно - каза Рей Люис, легендарният защитник на победителите. - Трилионна компания като НФЛ да допусне такова нещо в мача, който целият свят чака... Няма начин, не е възможно."

Е, Люис все пак спечели трофея "Винс Ломбарди". Не ни се мисли какво щеше да каже, ако бе загубил след обрат, дошъл след дългото прекъсване.

Нощта, в която светлините угаснаха. Играчите на Сан Франциско и Балтимор чакат "токът да дойде", за да подновят мача си на Супербоул през 2013-а

Снимка: Getty Images

И още една култова история от Супербоул, която има връзка с това, което предстои в понеделник сутринта.

Тими Смит, наричан "Забравеният герой", отново получи медийно внимание. Нещо, което не му се случва често. През 1988-ма той е резервен рънинг бек на Вашингтон, но влиза в игра точно за Супербоул срещу Денвър, когато титулярат се контузва в плейофните двубои по пътя към финала.

Смит прави чудовищен мач, като стига до два тъчдауна и прогябва с топката 204 ярда. И до днес това е рекорд за Супербоул. Никой не е постигал 204 ярда с топката в ръце, а на финалите са играли някои от най-култовите фигури на позицията рънинг бек.

Тими обаче не е от тях - той изчезва от полезрението след онзи триумф през януари 1988-ма. Появява се в шоуто на Дейвид Летерман, медийна звезда е... за около месец. После кариерата му просто отказва да тръгне на където и да било. Преминава от отбор в отбор - Сан Диего, Далас, Балтимор... Нищо особено. Дори не е титуляр.

Закъсва я сериозно финансово в началото на новия век, продава шампионския си пръстен, а през 2005-а е арестуван за продажба на кокаин по улиците на Денвър. Вкарват го в затвора за 3 години. След излизането от там е примерен гражданин, като в дните преди Супербоул някоя от медиите зад Океана неизменно се сеща за него. Пак малко слава - за няколко часа.

В понеделник сутринта обаче рекордът му може да падне, този път наистина. Умопомрачителните 204 ярда изглеждаха невъзможни доскоро, но Сакуон Баркли от Филаделфия може и да успее да бутне постижението.

Звездата на сезона пробяга 205 срещу ЛА Рамс в плейофите, с лекота минава 120 ярда почти във всеки мач и не бива да бъде отписван за рекорда на Тими.

Забравеният герой. Поредната история от култа Супербоул, който вече не е просто "американското шоу".

А събитие, чакано по целия свят.

---

Очаквайте в неделя: Защо теории на конспирациите около Тейлър Суифт "кръжат" над Супербоул, как Тръмп ще направи мача исторически и всичко около самия двубой на терена между Филаделфия и Канзас Сити. 

Тими Смит в момент от мача, който го направи звезда за ден. Забравеният герой на Супербоул

Снимка: Getty Images