ЦСКА и Левски излизат на терена в понеделник след Великден, като мачът е с голямо значение за класирането, натоварен с акценти от двата лагера (особено "синия") и напрежение...

Изобщо - както подобава на най-важния и голям двубой в българския футбол. Вечното дерби е от 17,30 часа, ще го предава Диема спорт.

"Червени" срещу "сини" по Великден... Не се е случвало често в годините на съперничеството. Ще припомним всъщност всяко от тези дербита, дошли през пролетния полусезон в родния футбол и съвпаднали с уикенда на Възкресение Христово по православния календар.

Ярко изразено исторически е левскарско предимство в тези сблъсъци.

Първото великденско дерби идва на 9 април 1977 г., когато в мач от първенството Левски бие с 3:1 ЦСКА. Тодор Барзов открива рано-рано, а два гола на Павел Панов (на снимката долу) правят резултата класически още след час игра.  Божил Колев връща едно попадение от дузпа.

"Синята" легенда Павел Панов

Снимка: Иван Григоров/Dir.bg

"Сините" правят паметен сезон и го завършват с дубъл, като печелят титлата с 4 точки пред ЦСКА. А покойният Панов бележи 26 пъти във всички турнири в кампанията 1976-77 г.

Четири години по-късно срещата отново е с важно значение на върха в класирането и идва на 25 април 1981-ва. Левски отново бие - 2:0, като Руси Гочев (на основната снимка) е герой с асистенция към Петър Петров, преди сам да отбележи втория гол.

"Сините" обаче не успяват да достигнат вечния съперник в класирането и финишират втори, на 4 точки зад него.

На 8 май 1983-а, отново навръх Великден, Левски пак бие убедително в дербито - 3:0. Голове на Мишо Вълчев, Гиби Искренов и Емо Спасов не оставят съмнение в "синьото" превъзходство, при това срещу един от най-силните тимове на ЦСКА. Но отново титлата е за "червените", финиширали на три точки пред левскарите.

Идолът на левскарите Гиби Искренов е неудържим в поредното дерби през 80-те

На 8 април 2007-ма Христо Йовов с голяма доза късмет вкара единствения гол за 1:0, а дербито узакони титлата на Левски. "Сините" направиха дубъл, водени от треньора Станимир Стоилов, който в понеделник трябваше да води тима отново. Но драмата около напускането на Мъри преди седмица е твърде надълго и широко коментирана, за да е основна тема и в този материал. Левски направи златен дубъл в онзи сезон.

Последната им среща на Великден роди първа победа на ЦСКА - 3:1 на 21 април 2014-а, като след онзи мач пък се появи култов транспарант в ръцете на играчите, останал също като част от фолклора на дербито (долу).

Е, всъщност в българския футбол Великден не винаги е червен, а по-скоро е "син" - 4 срещу 1 победа на Левски навръх празника. Омар Косоко, Иван Стоянов и Иван Маркович донесоха онзи успех на ЦСКА, а Радослав Цонев вкара за загубилите.

Април 2014-а, навръх Великден - 3:1 за ЦСКА

Снимка: Bulphoto

В същия сезон шампион е Лудогорец, а грандовете остават далеч от върха.

В името на куриоза - само веднъж в историята двата вечни съперника са играли на 17 април - датата, на която ще се сблъскат в понеделник. И това се случи... миналата година. Тогава направиха едно неособено зрелищно 0:0, каквото се надяваме да не гледаме и утре.

И отново заради историята, ето ви още три паметни дербита през април, независимо, че не бяха на Великден.

Първият им сблъсък в този месец от годината идва през 1952-ра (5 април), когато ЦДНВ бие Динамо (София) - тогавашните им имена, с 3:1. После отборът на армията става шампион, а "сините" са едва пети.

На 7 април 1990-а се играе друг мач, останал във фолклора. Христо Стоичков излиза за първи и последен път с екип с номер 4 на гърба за ЦСКА, като по този начин "трие сол" в раните на левскарите. По-рано през сезона, през септември, им е вкарал четири гола за 5:0. Но с "четворката" на гърба Ицо не прави най-силния си мач, а той завършва 2:2. ЦСКА е шампион в края на сезона.

А през 1998-ма, на 10 април, се игра вероятно най-зрелищното вечно дерби за месеца.

Двата отбора направиха шеметно 3:3 пред пълните трибуни на "Васил Левски", като ЦСКА поведе с 2:0 до 12-ата минута с два гола на Бончо Генчев, но попадения на Николай Тодоров-Кайзера, Дончо Донев и Захари Сираков обърнаха резултата до средата на второто полувреме.

Дузпа донесе ремито за ЦСКА, като Милен Петков я реализира осем минути преди края.

Сезонът обаче не донесе титла на нито един от грандовете - тя отиде в Ловеч за Литекс.

Надяваме се в понеделник да гледаме нещо, по-близко до това 3:3 или гореспоменатото 2:2. А не повторение на миналогодишното дерби от тази дата, което не само не донесе голове, а и положенията бяха рядкост...

В понеделник ЦСКА влиза в дербито като лидер в класирането с 63 точки, на една пред Лудогорец. Левски е четвърти с 44 точки.

Преди година на 17 април дербито не донесе кой знае какви емоции и завърши 0:0